Dövme acı haritası

“Yukardaki infografik en çok acıyan bölgeler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır”

DÖVME ACISI NASILDIR ?

Dövme acısı hiç dövme yaptırmamış birisine tarif edilmesi imkansız sanırım, hafif elektrik çarpması veya tırnağınızı derinize sertçe sürtmesi gibi vb. Tarif etmesi zor, dövme yaptırılmadan bilinmez. Ama şuna emine olabilirsiniz ki dövme sandığınız kadar çok acımadığını belirtmek isterim. İlk defa dövme yaptıranların dövme iğnesi vücudlarına girdiğinde tepkileri “bu muydu ya ? ben bundan mı korkmuşum?” oluyor.

Dövme acıtmasının belli başlı sebepleri vardır;

  •  Dövme bölgesi seçimi
  •  Korku
  •  Dövme makinesinin ayarının yanlış olması
  •  Çok uzun seanslar
  •  Acı toleransınızın çok düşük olması

1- Dövme bölgesi seçimi

Bazı belli başlı bölgeler acıtıyor evet, aslında dövme acısı kemikle pek alakalı olduğu söylenemez. Sinir uçlarının yoğunlaştığı bölgeler (el, ayak, avuç içi, ayak, ayak tabanı, koltuk altı ve koltuk altına yakın vb.. ) bölgeler hassas bölgedir. Kemiğe yakın bölgeler deri ve kemik arasındanki dokularının az olduğu eklemler, kaburga bölgeleride yine hassastır.

2- Korku

Kendinizi acıyacak diye şartlarsanız, acır ve hatta bayılabilirsiniz sakin ve rahat olun. Beyninizde o acıyı abartmayın ne kadar rahat olursanız o kadar az acıyacaktır.

3- Dövme Makinesinin Ayarsızlığı

Dövme yapan kişinin bilgisizliğidir. Dövme makinesi doğru ayara sahip olmaması ve yanlış iğne kullanıldığında canınız fazlasıyla yanar ve dövmeniz gerçekten kanıyorsa o dövmeden pek birşey beklemeyin. Dövme boyunca üç veya beş damla kanamaktadır, daha çok akıyorsada dövmeci bozuntusu size ya derin çalışmakta yada yanlış iğne kullanmaktadır. İğnenin deriye girme derinliği maksimum 1mm kadardır. Tavsiyemiz profesyonel dövme sanatçısına yaptırmanızdır.

4- Uzun Seanslar

Büyük dövmeler doğal olarak uzun sürdüğü için acı hissi artmaktadır. Çünkü uzun süren dövme derisi tahriş olmuştur üzerine tekrar çalışıldığında acımaktadır. Büyük dövme çalışmaları normalde seansa bölünmektedir, örneğin çizğileri atılır daha sonrasındaki seansta içi boyanır yada gölgesi atılır. Üç saat ve üstü dövmeler seansa bölünmelidir üç saat sonrası dövme acısı dayanılmayacak kadar değildir ama rahatsız etmektedir.

5- Acı Toleransı

Herkesin acı eşiği farklıdır. Genelde bayanlar erkeklerden daha dayanıklı olduğunu söyleniyor, sonuçta doğum acısına dayanabilme savunmaya sahipler. Aynı bölgeye aynı dövme sanatçısı tarafından dövme yaptıran birisinin dövmesi acıdı diye sizin de dövmeniz acıyacak diye birşey yoktur.

Bence bu kadar insan dövme yaptırıyor, gerçekten acıyor olsaydı bu kadar yaygın olurbmuydu dövme ?. Şuana kadar ben dövmeden korkuyorum diyipte dövme yaptıranların hiçbirisi dövmelerini yarım bıraktırmadı, çünkü sandığınız gibi bir acı değildir dövme.

0 130