DÖVME ACISI NASILDIR ?

Dövme acısını hiç dövme yaptırmamış birine tarif etmesi imkansız gibi bir şeydir, hafif elektrik çarpması veya tırnağınızı derinize sertçe sürtmesi gibi. Tarif etmesi zor, dövme yaptırılmadan bilinmez. Ama şuna emine olabilirsiniz ki dövme sandığınız kadar acıtmıyor. İlk defa dövme yaptıranların dövme iğnesi vücutlarına girdiğinde tepkileri "bu muydu ya ? ben bundan mı korkmuşum?" oluyor.

Dövme işleminin acıtmasının belli başlı sebepleri vardır;
Dövme bölgesi seçimi
Korku
Dövme makinesinin ayarının yanlış olması
Çok uzun seanslar
Acı toleransınızın çok düşük olması

1- Dövme bölgesi seçimi

Bazı belli başlı bölgeler acıtıyor evet ve aslında dövme acısının da kemikle pek alakalı olduğu söylenemez. Sinir uçlarının yoğunlaştığı (el, ayak, avuç içi, ayak, ayak tabanı, koltuk altı ve koltuk altına yakın vb.. ) bölgeler hassas bölgedir. Kemiğe yakın bölgeler deri ve kemik arasındaki dokuların az olduğu eklemler, kaburga bölgeleri de yine hassastır.

2- Korku

Kendinizi acıyacak diye şartlarsanız acır ve hatta bayılabilirsiniz. Sakin ve rahat olun. Beyninizde o acıyı abartmayın, ne kadar rahat olursanız o kadar az acıyacaktır.

3- Dövme Makinesinin Ayarsızlığı

Dövme yapan kişinin bilgisizliğidir. Dövme makinesinin doğru ayara sahip olmaması veya yanlış iğne kullanılması canınızı fazlasıyla yakar, dövmeniz ciddi şekilde kanıyorsa o dövmeden pek bir şey beklemeyin. Dövme işlemi boyunca üç veya beş damla kanamaktadır, daha çok akıyorsa dövmeci iğneyle derin çalışmıştır yada yanlış iğne kullanmaktadır. İğnenin deriye girme derinliği maksimum 1mm kadardır. Tavsiyemiz profesyonel dövme sanatçısına yaptırmanızdır.

4- Uzun Seanslar

Büyük dövmeler doğal olarak uzun sürdüğü için acı hissi artmaktadır. Çünkü uzun süren dövme işlemi deriyi tahriş eder. Büyük dövme çalışmaları normalde seanslara bölünmektedir, örneğin çizgileri atılır daha sonraki seansta içi boyanır ya da gölgesi atılır. Üç saat ve üstü dövmeler seansa bölünmelidir, üç saat sonrası dövme acısı dayanılmayacak kadar değildir ama rahatsız etmektedir.

5- Acı Toleransı

Herkesin acı eşiği farklıdır. Genelde kadınların erkeklerden daha dayanıklı olduğu söyleniyor, sonuçta doğum acısına dayanabilme yeteneğine sahipler. Aynı bölgeye aynı dövme sanatçısı tarafından yapılan dövme acıdı diye sizin de dövmeniz acıyacak diye bir şey yoktur.

Bu kadar insan dövme yaptırıyor, gerçekten acıtıyor olsaydı bu kadar yaygın olur muydu? Şuana kadar ben dövmeden korkuyorum deyip de dövme yaptıranların hiçbiri dövmelerini yarım bıraktırmadı, çünkü dövme yaptırmak sandığınız gibi bir acılı değildir.