Dövme sonrası bakımın önemi belki de dövme yaptırdıktan sonra en önemli kısmıdır! Dövme sonrasındaki bakım, birinin ilk dövme yaptırması için kafa karıştırıcı olabilir çünkü gerçekte bakım aşaması konusunda çok sayıda çelişkili görüşü vardır. Kadıköy Body Art tarafından yapılan dövmeler, dövmenin ve cilt tipinize bağlı olarak  dövmelerin olası tüm bakım şekillerini size anlatırız .

Dövme sonrası bakımın ilk adımı

Dövme stüdyomuzdan ayrıldığınız zaman, muhtemelen dövme üzerine bir çeşit bandaj ile sarılmış olacak. Bu bandaj dövme sonrası bakımın en önemli adımlarından ilk ve bir tanesidir. Yeni dövmenizi bakteriyel enfeksiyonlardan korumak için oradadır ve en az 1 saat orada kalması gerekir Dövme ne kadar büyükse ve renk ne kadar fazla olursa, bandajı en geç 2 saat sonra açmalısınız. Dövmenin üst bölgeye yerleştirilmesi veya dövme dükkanında kanamanın durması gibi bazı durumlarda, sanatçımız onu tamamen kapatmamayı tercih edebilir ve bakım sürecini başlatır.

Stüdyomuzdan ayrılmadan önce, dövmenizin ne kadar bakım süresi süreceğini sormayı unutmayınız.

Dövme bölgesini yıkamak

Bandajı çıkartana kadar dövme bölgesini ıslatmayınız; bunu ılık su ve antibakteriyel sabun ile yıkadıkta sonra temiz bir havlu peçete ile kurulayınız. Ne tür bir anti-bakteriyen sabun kullanmam gerekiyor? Bu kurala uyun lütfen: bir bebek üzerinde kullanılmak üzerine hazırlandıysa, dövmeniz için muhtemelen güvenlidir (kokusuz ve düşük kimyasal). Önemli olan, dövme bölgesini yıkadığınızda ve kurularken dövme bölgesine baskı uylamamaktır.

Gelecek günlerde ve haftalarda, dövmenizin maruz kaldığı su miktarını arttırmaya başlayabilirsiniz, ancak bu dövmenizden bir gün sonra sahile gidebileceğiniz anlamına gelmez! Çok fazla duş almak ile ilk dövmenizi yaptırdığınızda yeterince duş almamak arasında ince bir çizgi vardır. Yeterince duş almazsanız, dövme bölgesinin kirlenme riski vardır; bu da enfeksiyona neden olabilir. Çok fazla dış alırsanız iyileşme sürecini geciktirirsiniz. Günde bir kez hızlı duş almanızı ve günün geri kalan zamanında nemden kaçınmanızı öneririz.

Güneş ışığı

Dövme sonrası bakımın önemli bir kısmı, dövmenizi ömrünüz boyunca sürekli uygulanması gereken güneşten korumaktır. Güçlü UV ışınları, giysilerinizdeki mürekkebi soldurduğu gibi dövmenizdeki renkleride soldurur zaman içerisinde baya solduğunu görürsünüz.

Doğrudan ve güçlü güneş ışığına maruz kaldığında dövmenize her zaman +30 veya daha yüksek güneş kremi sürdüğünüzden emin olun. Bu basit ipucu, özenle yapılırsa yıllarca solmamasına yardımcı olabilir.

Bakım sonrası ürünler

Piyasada, dövmelerinizin ömrünü uzatmak için çeşitli iddialarda bulunan birçok dövme sonrası bakım ürünü bulunmaktadır. Bunların çoğunun bazı durumlarda işe yaradığı gösterilmiş olsa da, herhangi bir ürünün etkisinin cildinize ve dövmenize bağlı olmasıdır. Dövme sonrası bakımı bir ürünle yapmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  • Alerjik reaksiyonlar: Doğrudan dövmenizde alerjik reaksiyon oluşmasını önlemek için ürününüzü vücudunuzun başka bir yerinde test edin.
  • Anti-bakteriyel sabun: Dövmenizi temiz tutmak için kokusuz ve lekesiz antibakteriyel sabun kullandığınızdan emin olun.
  • A ve D Vitaminleri: Bir losyon kremine karar verirseniz, yeni dövmenizle iyileşmeyi teşvik etmenin A ve D vitaminleri bakımından zengin olduğundan emin olun.

Aşağıdakilerden de kaçınmalısınız

  • Kalabalık gece kulüpleri ve aşırı içki, bu sadece dövmesi olan insanlar için enfeksiyonların çok yaygın bir nedenidir.
  • Dövmenizi kaşımayın, evet, kaşıntılı geçicek süreç ama çevresini kaşıyın!
  • Evcil hayvanlarınızın dövmenize dokunmasına izin vermeyin, bu bir başka yaygın enfeksiyon kaynağıdır.
  • Dövmenizi yaptırdıktan sonra 1-2 hafta boyunca havuza girmeyin, klor yeni bir dövmeye zarar verebilir.