Gittikçe çoğalan kişi sayısı, dövme kapatma işleminin daha garanti olmasından dolayı ile dövme silme uygulamaları yaptırmak yerine dövme kapatma işlemlerini tercih etmektedir. Bu yazı, dövme kapatmanın nasıl yapılacağına dair bir rehberiniz olması için hazırladık.

Bir dövmenin tamamını sildirmeye çalışmak zaman alıcı, pahalı ve garantisi yoktur. Şu anda tek etkili yöntem lazer ile dövme silme yöntemi, 12 ila 16 seans arasında sürebilen ve 1,5 ile 2,5 yıl arasında bekledikten sonra istediğiniz sonuçlara anca ulaşabilirsiniz. Tüm bu sonuçlara katlandıktan sonra bile, dövmenizin silineceğinin garantisi yoktur. Dövmenizi yapan kişinin derin girmesiyle alakalı, genelde dövme silme seansları bittikten sonra dövme bölgesinde silik izler görünmektedir. Müşterilerimizi memnun etmek ve bekletilerini üst düzeyde tutmak için, eski dövmelerinizi kapatmasını sağlamanın en güvenilir yolu olduğundan, dövme kapatma işlemlerini göz önünde bulundurmalarını öneririz.

Dövme Kapatma işleminde uygulanan tasarımlar, hemen hemen her boyuttaki renkli veya renksiz dövmelerin üzerine yapılabilir. Dövme kapatma işlemlerinde bazı tasarımlar ve renkler kapatmayabilir, bunun için size uygun beraber hazırlanmış tasarım ve renkler uygulanır.

Dövme kapatma işlemleri nasıl olmaktadır?

Dövme mürekkebi art arda gelen katmaların rengi gizleyebileceği, tuval üzerindeki boya gibi maalesef olmamaktadır. Bu yöntem yerine, dövme sanatçısı dövme kapatma yapabilmek için renk karıştırma, detaylandırma, gölgelendirme ve renk derinliği gibi belirli bir dizi becereyi gerçekleştirir. Başarılı sonuçlar için gerekli tasarımlar hazırlanması gerek, özellikle renklerin bir araya getirilmesi gereken suluboya dövmelerinde ve trash polka tarzlarında başarı elde edilebilir.

Dövmem kapanır mı?

Bütün dövmeler kapatılabilir, ancak ilk önce lazer ile solması gerekebilir  bazı dövmeler( genelde 2 - 3 seans gerekir ). Büyük, koyu siyah bir dövmeye sahip olsanız bile, iyi bir dövme kapatma sanatçısı ile, size heyecan verecek yeni bir dövme tasarımlarla, dövmenizin üzerini kapatacak yeni bir dövme stratejisi oluşturmak için sizinle birlikte çalışacaktır. Ancak, mevcut koyu bi dövmenizi soldurmazsanız, üzerine uygulanıcak modeller için sınırlamalar vardır. Sanatçınız ne kadar başarılı olursa olsun, küçük bir gölgeli/renkli kelebek dövmesi kara kutu biçimindeki bir dövmeyi kapatamaz.

Bazı dövmeler eski dövmenizi, diğer dövmelerden daha çabuk kapatır. Genelde bu bahsedilen tasarımın içerisi yine simsiyahtır, ancak hemen hemen her dövmenin estetikliğini arttırmak için bir şeyler yapılabilir.

Dövmelerinizi en iyi kapatacak faktörler

Bir eski dövme göz önüne alındığında, aşağıdaki faktörler süreci, sonucu ve nihayetinde dövme kapatma işlemi ile memnuniyetinizi etkileyecektir:

Dövmenin orijinal rengi. Dövme boyaları ne kadar açık ve uygulaması yumuşak olursa, dövmenizin kapatılması ve tasarımı o kadar açık ve esnek olur. Koyu ve sert uygulanan dövme çalışmaları, açık uygulanan dövmelere göre kapatılması daha zordur. Örneğin, suluboya tarzında yapılan dövmeler kapatılması, geleneksel (tribal, maori, japaness) tarzda yapılan bir dövmenin kapatılmasından daha kolay olacaktır. Daha koyu ve daha güçlü renkler kullanılarak uygulanan dövmelerde, sanatçınız ilk önce soldurmanızı önerebilir.
Mevcut dövmenizin eski olması ve solmuş olması. Solmuş dövmelerin kapatılması daha kolaydır, çünkü dövme mürekkebinin dağılması için üzerinden zaman geçmesi gerekmektedir. Dövme sanatçısı için bu boş bi tuvale daha yakın tablo gibi hissettirir. Bir çok soluk dövmeleri kapatma işlemlerinden önce lazer ile soldurma işlemi gerektirmez.
Kapattırmak istediğiniz dövmenizin üzerine ne olmasını istiyorsunuz. Dövme kapattırmak, yeni bir dövme yaptırmak ile aynı değildir. Boş bir tuvale resim yapıp ve üzerine tekrar yeni bişeyler çizilebilmesi için, altındaki resmi kapatacak tasarımlar ile kapatıldığı gibidir açıkcası fikirler. Dövme kapatma tasarımlarını açık renk ve dövmenin karmaşık olmasını istemiyorsanız soldurabilirsiniz. Dövme tasarımı ne kadar karmaşık olursa, dövme kapatma işlemi o kadar iyi sonuç verir.
Eski dövmemin kurtarılabilen bi tarafı varsa? Eski ve kötü işçilikte yapılan solan dövmeler her zaman dövme kapatma işlemini kapsamaz, üzerine yeniden inşa edilir. Mevcut bir dövmeye eklemeler ve süsleyerek heyecan verici tasarımların ortaya çıkmasına neden olabilir.
Dövmenin boyutu. Yeni kapatma dövmeniz mevcut dövmenizden daha büyük olması için hazırlıklı olun. Bazı zamanlarda dövme sanatçının mevcut dövmenizin çizgilerini kapatabilmesi ve en iyi tasarımı hazırlaması için boyutunu genişletmesi gerekecektir.
Dövme kapatma işleminin bakım süreci: Dövme kapatma süreçlerindeki bakım normal dövme bakımı ile aynıdır. Yeni dövmeniz tamamlanmadan önce 2 - 3 rötuş seansına ihtiyaç duyabilir. Dövme stüdyosundan ayrıldığınızda dövmeniz ne kadar harika gözüksede, dövmenizin iyileşmesinden sonra göz ile görülebilir ufak tefek deformeler oluşabilir. Böyle bi sorun ile karşılaşırsanız, rötuş için bizlere ulaşıp randevu almanız yeterli olacaktır.

En iyi dövme kapatma sonucu nasıl elde edilir?

Başarılı bir dövme kapatma işlemi ve beklentilerinizin üzerinde bir dövme için, dövme seansı öncesi ve sonrasında doğru kararları vermelisiniz. Aşağıda belirtilen önlemlere uymanız ve mümkün olan en iyi kapatma dövmeyi seçmenize yardımcı olacaktır.

Görsel fikirlerinizi toplayın

İstediğiniz bir dövme için tasarım fikirlerini bir araya getirerek başlayın. Bilgisayarınızdaki klasörlere istediğiniz görselleri derleyin. Tam bir tasarım karşınıza çıkmasa bile, daha fazla görsel toplarken ilgi alanlarınızda bir eğilim görmeye başlayacaksınız. Topladığınız ve karar verdiğiniz görselleri dövme sanatçısına getirin ve beyin fırtınası yaparak hayatınız boyunca taşıyabilecek bir tasarıma karar verin.

İyi bir sanatçıyı bulun

Gerçekten güvendiğiniz bir sanatçıyı bulana kadar dövme kapattırma işlemlerine başlamayın. Dövme stüdyolarından sürekli öneriler isteyin, yaptırmayı düşündüğünüz sanatçının çalışmalarını görmek ve nitelikleri hakkında bilgi isteyin. Yaptırmak istediğiniz tasarım için acele etmeyin. Randevu almadan önce kendinizden emin olun veya emin olana kadar bekleyin.

Sanatçı ile görüşmek için randevu oluşturun.

Dövmeyi planlamaya başlamak ve bir tasarıma karar vermek için seçtiğiniz dövme sanatçısı ile bir araya gelin. Hangi fikirlerin dövmeyi kapatmak için en iyi sonucu vereceğini sorun. Bir dövmeyi kapatmak için uygun bir tasarım bulmak için birlikte devam edin. Geri dönüş sağlandığında sanatçıyı dinleyin. Belirli bir tasarımın mümkün olmadığını düşünürlerse, deneyimlerine ve uzmanlıklarına güvenin.

Esnek olun

Bu senin dövmen, bu yüzden ne istediğin konusunda sert ve kararlı ol. Güvendiğiniz sanatçı size dövmenin büyüklüğüne bağlı olarak neler yapabileceklerini ve yapamadıklarını size söyleyecektir. Tek bir detayda fazlaca durmak ve önerilere açık olmamak sizi mutlu olmadığınız bir dövme ile bırakabilir. Kapatma dövme yaptırmadan önce gerçekçi beklentiler kurun. İyi bir sanatçı seçtiyseniz, önce vizyonları yerine sizin memnuniyetiniz olacaktır. Dövme sanatçınız, mevcut tasarımının sınırlamaları ve genişlemeleri söyleyecektir. Gerçek şu ki, sanatçılar yapabilecekleriyle sınırlıdır, çünkü boş bir tuvale çalışmak gibi değildir. Tasarımı tam olarak sizin istediğinize göre olmazsa bile, ömür boyu sevdiğin harika bir dövmeye sahip olabilirsin.Tasarımın her bir özelliği tam olarak özelliklerine göre yapılmasa bile, sevdiğin harika bir dövmeye sahip olabilirsin. Dövme sanatçıları zanaatlarını mükemmelleştirmek için yıllarını harcarlar. Vizyonunuzu gerçekleştirmeleri için onlara güvenemezseniz, asla tatmin olmazsınız. Bazı şüpheler doğal, hatta sağlıklı olsa da, ikiniz başarılı bir şekilde birlikte çalışacak ve inanılmaz bir örtbas dövmesi yapacaksanız, dövme sanatçınıza güvenmelisiniz.

Dövme sanatçısına güven

Dövme sanatçıları zanaatlarını mükemmelleştirmek için yıllarını harcalar. Sanatçıya güvenemezseniz, asla ne istediğinizin tatmininde olamazsınız. Bazı şüpheler doğal olabilir ama ikiniz birlikte çalışacak ve mükemmel dövme kapatma çalışması yapacaksanız, dövme sanatçısına güvenmelisiniz. Bir dövmeyi kapatacak tasarımı seçmek için dövme sanatçınız ile birlikte çalışın. Her dövmenin ve tarzının farklı olmasına rağmen iyi görünmesini sağlayacak birkaç tutarlı tasarım düşünceleri vardır.

Olabildiğince yoğun, koyu renkler, gölgelendirme ve detaylara sahip bir tasarım seçin. Mevcut bir dövmeyi karmaşık bir tasarımla kapatmak daha kolaydır, çünkü sanatçının dövmeyi kapatması uygun olanda budur.

Lazerle dövme sildirme/soldurma

Mevcut dövmenizin solması için en az birkaç seans lazer işlemi uygulayın. Soluk bir dövme ile koyu renkli bir dövme arasındaki fark dövme sanatçısı için büyük fark yaratmaktadır. Ancak, lazer seanslarına gitmeden önce dövme sanatçısı ile görüşün ve bir tasarıma karar verin. Lazer aşamalarından önce sanatçınız ile görüşün, bu şekilde, sanatçınız size tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu söyleyebilecek ve böyleyece fazla para harcamak zorundada kalmayacaksınız.

Dövmenizin solması durumunda, yeni dövmenizin rengi ve tasarım açısından daha geniş tasarımlara sahip olabilirsiniz.

Sonuç

Dövme kapattırmak, özellikle önceki dövmenizden sıkılmış/bıkmışsanız büyük bir karardır. Yeni üzerine yaptıracağınız dövme nedeneniz ne olursa olsun, doğru adımları izlerseniz, doğru sanatçıyı bulursanız ve doğru tasarımları seçerseniz, sonuçtan memnun kalcaksınız.

Dövme kapatma testi

Aşağıdaki resimlere bir göz atın. Hangilerinin dövme kapatma olduğunu ve hangilerin düzeltme dövmeler olduğunu görebilirsiniz: