Dövme yaptırmaya karar verirken önemli bir riski, risk unsuru olduğunu unutmak kolay olabilmekte. Kuşkusuz, dövmenin popülerliğinin artması ve dövme kültürünün daha çok yayılması sağlık ve hijyen standartlarını getirmiştir.

Sterilizasyon kuralları dövme stüdyolarında çok kolay gözlemlenebilir. Tek kullanımlık eldivenler, tek kullanımlık iğneler ve hastane kadar temizliği hissine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Dövme yaptıran insan sayısı gün geçtikçe daha da çok artmaktadır ve enfeksiyon kapan bir dövme riski çok azdır.

2016 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçları, dünya genelinde dövmeli yetişkinlerin sadece yüzde 0,5 - 6'sının bir enfeksiyondan komplikasyonlar yaşadığını göstermektedir. Riskler düşse bile, yakın zamanda dövme yaptırdıysanız enfeksiyon belirtilerini bilmek ve bunlar hakkında ne yapacağınızı bilmeniz yararlı olacaktır.

Enfeksiyon Belirtileri

Normal dövmenin ve enfeksiyon kapmış bir dövmenin arasındaki farkı bilmeniz, küçük bir enfeksiyonu farkedip önlemini alabilirsiniz. Yeni yapılan bir dövmeden sonra bir miktar kızarıklık, ağrı ve az miktarda şişme normaldir. Bu belirtiler birkaç gün içinde geçmiş olacaktır.

İyileşme aşamasından bir hafta sonra dahada kötüleşiyor gibi görünüyorsa, enfeksiyonun vücuttaki oluşumuna dair herhangi bir bulguya daha yakından bakmanın zamanı geldi.

Enfeksiyon Belirtileri Şunları İçermektedir:

Dövme üzerinde veya çevresinde artan ağrılar veya şişmeler.
Birkaç gün sonra dövme bölgesinde iyileşme yerine dövme çevresi solgun ve “yara” kırmızımsı görünümü artarak ve yayılırsa.
Cildin altında kaşıntılı veya ağrılı topaklar, yumrular.
İrin, akıntı veya açık yaralar görünüyorsa.
Çürük bir koku.
Ateş veya titreme.

Ateş veya titreme gelişmesi durumunda, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Enfeksiyon Türleri

Enfeksiyonların çoğu yeterince erken anlaşırsa, antibiyotik ile etkili bir şekilde tedavi etmek için yeterli olabilir.

Beş Yaygın Enfeksiyon Aşağıdakilerden Kaynaklanır:

1.  Stafilokok Bakterileri
Enfeksiyona neden olan bakterilerin en yaygın türüdür. Enfekte olan bölge antibiyotiklere iyi yanıt verir ve erken anlaşılır tedavi edilirse, başka komplikasyonlar görülmez.

2. Tüberküloz Olmayan Mikobakteriler (NTM)
Dövme üzerinde kaşıntılı şeffaf veya kırmızı lekeler olarak görünen bir başka küçük enfeksiyon, NTM enfeksiyonu kolayca tedavi edilebilir. Bakteriler genellikle dövme boyasını sulandırmak için kullanılan kirli su ile yıkandığında ortaya çıkmaktadır.

3. Metisiline Dirençli Stafilokok (MRSA)
MRSA, antibiyotiklere karşı dirençli bir türe dönüşen daha ciddi bir enfeksiyondur. Aşırı durumlarda TSS, organ yetmezliği, kan dolaşım enfeksiyonu ve koma gibi diğer komplikasyonlara yol açabilir. 

4. Yayılan Viral Enfeksiyonlar
Diğer enfeksiyonlar viral olabilir, örneğin sterilize edilmemiş ekipmanların kullanımıyla ortaya çıkabilir. Bu viral kontaminantlar Uçuk Hastalığı, Hepatit B ve C, Sifiliz ve HIV hastalıklarına yol açabilir.

5. Alerjik reaksiyonlar
Bazı insanlarda örneğin belirli bir mürekkep rengine karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Kırmızı renkte bulunan cıva sülfür, alerjiye neden olan en yaygın renktir, kabarcıklanma, kabuklanma ve şişlik belirtileri ile gösterir.

Alerjik reaksiyonun şiddeti hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Hafif cilt reaksiyonları arasında kaşıntılı deri altında yumru görülebilir. Şiddetli alerjik reaksiyon veya anafilaktik hayatınızı tehdit edebilir, belirtilerin içerisindeyseniz derhal tıbbi yardım alamanız gerekmektedir.

Enfeksiyon Nedenleri

Yabancı maddelerin vücuda girmesi onu enfeksiyon riskine maruz bırakır. Sıkı hijyen şartları ve doğru dövme bakımı ile enfekte olacak bir dövmeyi önlemeye yardımcı olabilir. İşte üç yaygın enfeksiyon nedeni:

1. Kötü hijyen şartları
Boyayı seyreltmek için steril olmayan ekipman veya kirli su kullanılması dövme bölgesine bakteri sokabilir. Saygın bir dövme sanatçısı, kan veya vücut sıvılarıyla temas edebilecek bütün masaüstü araç gereçlerinin önlemini alıp dövme seansına başlar. Her zaman steril, tek kullanımlık iğneler kullanırlar ve işlemden önce cildinizin doğru şekilde hazırlandığından emin olurlar.

2. Yanlış cilt hazırlığı
Başlamadan önce, cildinizin antibakteriyel yöntemler kullanılarak temizlenmesi gerekir. Cildinizden mümkün olduğunca fazla bakterilerin temizlenmesi, cilt altına bakteri girme riskini azaltır.

3. Yanlış dövme sonrası bakım
Dövme, iyileşene kadar birkaç hafta temiz ve nemli tutulmalıdır. Kötü hijyen şartları veya çok erken denizde veya havuzda yüzmek, yeni yapılan dövmeli ciltlerde enfeksiyon riskini artırabilir.

Bir Enfeksiyon Nasıl Tedavi Edilir

Dövmenizin enfeksiyon kaptığından şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşun. Bir enfeksiyonu ne kadar uzun süre vücudunuzda bırakırsanız, sonuçları o kadar zor ve kötü olur. Kendiniz bölgeyi temizlemek ve bazı antibiyotik kremler ile geçirmek size cazip gelebilir, ancak ne kadar uzun süre geçirirseniz tıbbi yardımcı için, sonuç o kadar kötü olur.

Bir müdahileden sonra, muhtemelen enfeksiyonun geçmesi için krem ve hap antibiyotik verilecektir. Hafif bir enfeksiyon genellikle birkaç hafta içinde tedavi edilirken, daha şiddetli  enfeksiyon birkaç ay antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi için harika bir neden.

Enfeksiyondan Kaçınma Yolları

Enfekte olan dövmeyi tıbbi müdahale olmadan tedavi etmeye çalışmanızı önermiyoruz. Yine de, bir enfeksiyon vakasından kaçınmanızı öneririz.Neyse ki, enfeksiyon kapan bir dövmeyi önlemek kolaydır. Antibiyotiklerden kaçınmanıza yardımcı olacak üç ipucu:

Saygın bir dövme stüdyosu seçin. Birkaç dövme stüdyosunu ziyaret edin ve atmosferi görün test edin. İyi bir dövme stüdyosu temiz ve steril hissettirir ve tek kullanımlık iğneler kullanmaktadır. Ayrıca, hijyen prosedürleri hakkında sizinle konuşmaktan mutluluk duyacaklardır.

Dövme sonrası bakım tavsiyelerine uyun dövmenizi temiz, nemli tutmalısınız. Kuru tutmak ve uygulamadan sonra en az dört hafta hamamlar, spa, havuz ve denizden kaçınmalısınız.

Dövmeniz terlemeye eğilimli bir bölgede ise daha çok dikkat ve özen göstermelisiniz. Koltuk altı, bel veya kasık bölgeleri bakterileri oluşturan spesifik alanlardır. Dövme bölgesini bakteri den uzak tutmak için temiz ve tersiz tutulmaları gerekir.

Dövme, kendinizi ifade etmenin heyecan verici ve eşsiz bir yoludur. Yeni dövmelerde cilt komplikasyonları yaşamak çok nadirdir. Enfekte bir dövmenin semptomlarını bilmek ve erken tedavi etmek, küçük bir enfeksiyonun büyük bir sorun haline gelmesini engelleyebilir. Tavsiyemiz saygın sanatçılara çalışmanız, dövme bakım tavsiyelerine uymanız ve yolunda gitmeyen bir şey varsa derhal tıbbi yardım almaktır.