Göbek piercingleri, 90’ların sonunda 2000’li yılların başlarında popülerliliği ile birlikte artış yaşamıştır. Göbek piercing kullanımından bu yana kullananların azaldığı görülüyor olsa da, aslında durum böyle değildir. Göbek piercing hala popüler ve hala estetik görünmektedir.

Bir göbek piercing yaptırmayı düşünüyorsanız, önce bir piercing sanatçısı tarafından gerekli bilgileri öğrenmenizde yararı vardır. Stüdyodan içeri girmeden önce hazır olmanız ve mevcut takı seçeneklerine bakıp karar vermek önemlidir.

Bu kısa kılavuz size göbek piercingi hakkında bilmeniz gerekenleri, uygulama sonrası nasıl bakacağınızı ve içeri girmeden önce neler yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Göbek piercing nasıl uygulanır?

Göbek piercing, kulak piercing ve diğer vücut piercingleri gibi, oldukça basittir. Piercing delim bölgesi göbek deliğinizin üstündeki veya altındaki derinin kenar kısmıdır. Üst göbek piercing en çok yaygın olarak kullanılan bi bölgedir.

Vücut piercinglerini daima bir profesyonel tarafından uygulanmalıdır. Profesyonel piercing sanatçısı göbek delimi için asla tabanca kullanmaz ve öneren birinede asla güvenmemelisiniz. Tabanca ile delinen bölgeler enfeksiyona ve hasara neden olmaktadır.

Delim işlemi oldukça hızlı ve acısız/ağrısızdır. Piercing yaptırmak için gittiğiniz stüdyoda endişeli veya korkmuş hissetmemeniz için hazırlıklı olmalısınız.

Ne tür vücut takıları takabilirim?

Göbek takıları, en yaygın olanı kavisli barlar ve toplu göbek halkaları olarak birçok formu vardır. Bunlar basit tasarımlardır ve genellikle çeşitli parlak metallerden yapılır. Spiral göbek halkaları da, sallantılı göbek piercingleri yanı sıra mevcuttur. Göbek piercingleri daha parıltılı bir görünüm için özel taşlar ile süslenip takılmaktadır.

Yüzlerce tasarım ve seçenekleri olan takıları dikkatlice satın almanızı öneririz. Yalnızca alerjenik olmayan malzemeler ile üretilen vücut takılarını satın alın. Aksi taktirde, enfeksiyon, tahriş, yara izi ya da vücudunuz tarafından reddedilme riski altında olabilirsiniz.

Eğer piercinginiz yeni ise, piercinginiz iyileşmiş olduğunu bir sanatçı tarafından söylenene kadar takı bölgesini kapatmaktadan kaçınılmalı ve çok ağır olan piercingleri kullanmayınız.

İyileşme süreci ne kadar sürer?

Göbek piercingin iyileşmesi üç ila altı ay arasında bir süre olabilir. Bu, ne sıklıkla bakım yapıldığı piercing bölgesinin temizlendiğine ve delim işlemi sırasında ne derecede yapıldığına bağlıdır. Bazı göbek piercingleri çok çabuk iyileşir, diğerleri ise diğer yüzey piercingleri gibi daha yavaş iyileşebilir. Bağışıklık sisteminiz, stresiniz ve uykunuz gibi diğer faktörlerin iyileşme sürecine etkisi olabilmektedir.

İyileşme süreci tamamlanmış olmasına rağmen, göbek deliğinizi ve piercingin temizlik bakımını devam ettirmelisiniz. Tüyler ve terlemeniz göbeğinize yuvarlanarak birikir, bu nedenle bölgeyi sık sık temizlemek önemlidir.

Piercing sonrası bakım için ne yapmalıyım?

Göbek deliğiniz tamamen iyileşene kadar günde iki kez temizlemelisiniz. Birçok piercing bölgeyi sabahları ve tekrar yatmadan önce uygulamanız tavsiye edilir. Bunun için bir temizleme bakım spreyi satın alabilir veya okyanus suyu ve temiz suyla kendiniz yapabilirsiniz.

Bölgeyi temizlemek için göbek deliğinizi dolduracak kadar okyanus suyu tutun ve 5 dakika bekletin. 5 dakika bekledikten sonra size önerilen bakım kremini çok az olmak üzere bölgeye sürün ve piercinginizi hafif hareket ettirin. Bir sonraki krem sürüşünüzde eski kremin kalıntılarını güzelce temizleyin. Piercinginize dokunmadan önce ellerinizi yıkayın, çünkü elleriniz mikrop taşıyabilir ve enfeksiyona neden olabilir. 

Piercing bölgesini kesinlikle kuru tutmanız gerekmektedir, gün boyunca terliyor veya egzersiz yaptıktan sonra terliyorsanız bölgeyi kurulayın. Piercinginiz iyileşene kadar açık halka açık havuzlara girmekten kaçının.

Göbek piercingi nasıl ve nerede yaptırabilirim?

Yukarıda belirtildiği gibi, göbek piercing delim işleminde sadece profesyonel sanatçılara güvenmelisiniz. Bu, temiz bir ortam ve bu konu üzerinde eğitimli el gerektiren bir işlemdir, bu nedenle amatör olarak yapan kişilere izin vermemelisiniz.

İster göbek piercingiyle, ister sürecin nasıl yürüdüğünü merak ediyorsanız, bir profesyonelle konuşmaktan çekinmeyin.