Beğendiniz dövme modelini [email protected] veya Whatsapp üzerinden uygulanacak bölge ve boyutunu en, boyunu belirterek dövme hakkında bilgi ve fiyat alabilirsiniz. Dilerseniz Fiyat Talep Formu 'nu doldurup yollayabilirsiniz.

 Gsm & Whatsapp : 0531 524 79 33 Email : [email protected]

Koi Balığının Anlamı

Koi balıkları, dövmesini yaptırmayı seçenler için son derece derin anlam taşıyan bir simgedir. Koi balığı içeren bir dövme yapmayı düşünüyorsanız, onlarla ilişkili anlamı öğrenmek için yeterince zaman ayırın. Bir koi balığı dövmesinin geleneksel önemi, balıkların yönelimine (vücudunuzun yukarı veya aşağı gidip gitmediğine) ve rengine bağlı olarak değişebilir. Koi balık dövmesinin istenen anlamı taşıdığından emin olmak istersiniz.

Japon Koi Balığı Efsanesi

(Kyoto'daki Gion Festivali sırasında, balıkların tüm engellere karşı efsanevi mücadelesini temsil eden bir kayıkta bir koi.)
Koi balıklarının Çin ve Japon kültüründe çok uzun bir geçmişi vardır. Aslen sazan olup, daha sonra evcilleştirildi ve bazı renkler üretmek için yetiştirildi. Çin işgalcileri, Koi'yi balıkların yetiştiği Japonya'ya getirdi. Koi balıklarının ejderhaya nasıl dönüştüğü Japon dövme sanatçısının çalışmalarında öne çıkmaktadır. Balıkların arkasındaki anlam ve sembolizmin büyük kısmı bu eski efsaneye aittir.

Bir Koi Nasıl Ejderhaya Dönüşür

(Efsaneye göre, "Ejder Kapısı" olarak bilinen şelaleyi ölçekleyebilen her koi bir ejderha haline dönüştürülecektir.)
Çin ve Japon efsanesine göre bir zamanlar koi balığı yukarı yüzmeden önce Çin'de Sarı Nehir'de binlerce koi'den oluşan dev bir havza vardı. Balıklar burada akıntıya karşı direnerek yüzdükleri için daha da güç kazandılar. Ancak, Sarı Nehir üzerinde bir şelale vardı. Balıklar şelaleye ulaştığında, yüzmek zorlaştığından çoğu akıntıya kapılıp geri döndüler. Geride kalanlar, şelalenin tepesine ulaşmaya çalışıyorlardı. Bu koi'ler yüz yıldır çabalamaya devam ettiler. Sonunda, bir koi şelalenin üstüne başarıyla sıçradı. Bu özel koi'ye ödül vermek için tanrılar onu güzel bir altın ejderhaya dönüştürdü. Nehirin geçmesi zor kısmı "Ejder Kapısı" olarak bilinir hale geldi. Efsaneye göre bugüne kadar, Ejder Kapısı'nın yolculuğunu tamamlamak için güç ve azmi olan her bir koi ilahi bir ejderha haline gelecektir. Ayrıca bir koi yakalanırsa savaşta kılıçla yüzleşen bir Samurai savaşçısının cesareti gibi bıçakla yüzleşeceği söylenir. Bu açıkça koi'nin gücü ve cesareti içindeki kültürel inançları tasvir etmektedir.  

Koi'nin Hangi Yönde Döndüğünün Ardındaki Anlam

 
Bir dövmede bir koiğin yukarıdan aşağıya doğru yüzmekte olup olmadığı anlamını etkiler.
Bir dövmede koinin yukarıdan aşağıya doğru yüzmekte olup olmadığı anlamını etkiler.
Bir koi balığının yüzdüğü yöndeki anlam oldukça geniştir. Anlamları konusundaki bazı teoriler çelişkilidir. Ancak dövmede bir koi kullanıyorsanız, sizin için geçerli olan anlamı seçebilirsiniz. Dövmeler kendi kendini ifade etme biçiminizdir. akıntıya karşı
 • Şu an bir savaş ya da mücadele içindesiniz ve hala engellerle savaşıyorsunuz ancak vazgeçmeyeceksiniz.
 • Engelleri aştınız ve günümüze kadar devam etmeniz için gereken gücü elde ettiniz.
akıntı yönünde
 • Henüz engellerle mücadele etmek ve başarıya doğru ilerlemek için güce sahip değilsiniz.
 • Hedeflerinize zaten ulaştınız ve engellerini aştınız; artık akıntıya karşı savaşmıyorsunuz.

Koi Balık Sembolizmi

Koi balıkları birçok farklı iklime ve su koşullarına uyum sağlayabilir ve gücü simgeler. Akıntıya karşı yüzmek koi mirasına özgüdür. Koi balık efsanesi sayesinde bu balıkların büyük kararlılık, özveri, azim ve başarı gösterdiklerini görebilirsiniz. İşte simgeledikleri şeylerden bazıları:
 • Engelleri aşmak ve bir hedefe ulaşmak
 • Yaşamda bir dönüşümün tamamlanması
 • Dünyevi arzular ve ilerleme
 • Refah, şans ve uzun ömür
 • Güç
 • Bağımsızlık
 • Erkeklik
 • Tutkulu aşk
 • Dostluk

Koi Dövmelerinin Farklı Renklerinin Ardındaki Anlam

Farklı koi renklerinden bazıları.
Farklı koi renklerinden bazıları. 
Daha önce de belirtildiği gibi, koi balıkları orijinal sazan olup, farklı renkler için ehlileştirildi. Her rengin farklı anlamları var. Koi balıklarının başlıca renkleri şunlardır:
 • Siyah
 • Beyaz
 • Kırmızı
 • Sarı, turuncu veya altın
 • Mavimsi gri
 • Krem
Siyah Siyah koi, bir engeli başarıyla aşmakla ilişkilidir. Bu sembol, hayatta zorlu bir savaş geçiren ve nihayetinde hayatını bir güç alanına dönüştüren insanlar için harika bir semboldür. Bu engeller depresyon, uyuşturucu bağımlılığı, istismar edici bir ilişki ve başka birçok durumu içerebilir. Japon kültüründe, anneler, babalar, oğullar ve kız çocuklarının hepsi farklı renkli balıklar tarafından simgelenir. 5 Mayıs Çocuk Günü'nde aileler, evin her bir üyesini temsil eden balıkların bayraklarını uçurur ve rüzgara karşı "yukarı doğru yüzerler". Siyah koi, babanın sembolüdür. Kırmızı Kırmızı koi sıklıkla sevgi çağrışımına sahiptir. Sadece herhangi bir aşk değil, çok yoğun bir aşk. Kırmızı veya turuncu bir koi ailenin annesi için bir semboldür ve kırmızı veya pembe koi bir kızın sembolüdür. Kırmızı koi, güç ve cesareti simgeleyebilir, her iki ortak çağrışım da kırmızı ile tasvir edilir. Mavi Mavi koi genellikle çok erkeksilik ve üreme ile ilişkilendirilebilir. Mavi ve beyaz koi, ailenin oğlunun sembolleridir. Mavi herhangi bir şey yalın haliyle barış, huzur ve sakinliği de temsil eder. Sarı Dövmelerde genellikle altın renkli bir koi temsil etmek için sarı ve turuncu kombinasyonları kullanır. Bu altın renkli balık servet ve zenginliği sembolize eder. Altın renkli koiler için Japonca terim yamabuki'dir.

Tamamlayıcı Semboller

Koi balık dövmeleri genellikle yin-yang sembolü, su ve ateş, ejderhalar veya lotus çiçekleri gibi çeşitli sembolleri içerir. Her birinin anlamı şudur:

Yin Yang

Yin-Yang koi balık dövmesi.
Yin-Yang koi balık dövmesi.
Koi balıkları genellikle yin-yang sembolüyle eşleştirilir. Siyah ve beyazın kenarlarında, iki karşıt gücün birbirine karşı yüzerek mükemmel bir denge oluşturması dişi ve erkek koi'nin birlikte yüzmesi gibidir. Taoizm'de, yin ve yang her şeyin zıt taraflarını ve bunların mükemmel denge ve uyumu simgelemektedir. Balıkların dairesel hareketi, yaşamdaki her şeyin birbirine bağlı olduğu inancını temsil eder. Balık burcu sembolü, benzer şekilde  yin-yang modunda yüzen iki balık ile tasvir edilir.

Ateş ve Su

Hem ateşin hem de suyun koi balığına dahil edilmesi, yin-yang'ınki kadar dengede olan bir yaşamı da gösterebilir. Karşıt güçlerin bir araya gelmesini temsil eder.

Ejderha

Efsane, uzun ve zorlu yolculuklarının sonunda koi'nin ejderhaya dönüştüğünü söylediğinden, ikisi birlikte kişinin geçirdiği bir dönüşümü ifade edebilir. Ejderha koi, koi'nin Ejder Kapısı'na tırmanışını ifade eder zorlukların üstesinden gelmeyi temsil eder. Ejder koi gücü ve iradeyi gösterir, amaca ulaşmak için gösterilen iradeyi simgeler. Ejderha aynı zamanda içinde gizemin de bulunduğu güç ve vahşetin bir temsilidir. Yeniden doğum, yeni başlangıç ​​veya başlangıcı temsil eder. Hayata yeni ve temiz bir sayfa ile başlamak için yeteneği gösterir.

Lotus çiçeği

Bir lotus çiçeği ile yüzen bir koi, zor koşullardan kaynaklanan güzellikleri simgeler.
Lotus çiçeği ile yüzen bir koi, zor koşullardan kaynaklanan güzellikleri simgeler. 
Lotus çiçeği, çamurlu göletlerin arasından büyüyen güzel bir çiçektir. Lotus ve koi birlikte acıyı, mücadeleyi ve büyümeyi daha baskın temsil eder. Koi küçük bir balık olarak başlayıp güçlü bir ejderha haline geldiğinde, lotus kirli bir göletin dibinde tohum olarak hayatına başlar ancak yine de güzelleşir.
Güzel bir lotus çiçeği
Güzel bir lotus çiçeği