Dermal ve normal olan yüzey piercing'leri, ikisinin benzerlikleri nedeniyle bazen karıştırılmaktadır. Her ikisi de cilt için uygundur, hemen hemen herhangi bir düz yüzeye yaptırılabilir. Fakat hem görünümü hemde delim tekniğinde farlılıkları vardır.

Bu yüzden, normal yüzeysel veya dermal piercing yaptırmayı düşünüyorsanız, aralarındaki farkları bilmekte yarar vardır.

farklılıklar:

1. Piercing Aracı

Normal yüzeysel ve dermal piercing arasındaki farkların bir kısmı ekipman farkıdır. Piercing deliğini oluşturmak için sıradan bir delim iğnesi kullanılır yüzeysel piercinglerde. Dermal piercingde ise deliği açmak için bir dermal punch kullanılır.

Dermal uygulaması yüksek derecede beceri ister ve sadece profesyonel piercing sanatçısı tarafından uygulanmalıdır.

2. Delim uygulaması

Dermal Piercing uygulaması teknik olarakta büyük bir farkı vardır. Dermal bir punch ile sanatçı bölgeyi deler ve dermal piercingi yerleştirir sıradan bi piercing ile en ayıran özellik budur.

Kullanılan araçlardaki fark, teknikte büyük bir fark göstermektedir. Bir dermal punch ile sanatçı takıyı deriye yerleştirirken tek bir delik açar, çıkış deliği yoktur.

Yüzeysel piercingi takarken bir giriş deliği ve çıkış deliği delinerek piercing yerleştirilir. Piercingi yapan sanatçının doğru derinliğe ulaşması çok önemlidir.

3. Bağlantı Bar Tipi

Farklı piercing bar numalaralarının nedeni farklı bar tipleridir. Sadece, dermal piercingler için dermal bar kullanılır.

Bir dermal Piercing bar’ı cildin iç kısmına yerleştirilir, böylece sadece piercingin parlayan taşı görünür.

4. Boyut Ve Takılar

Diğer bir fark ise, sıradan piercing’te takılan takı boyutundadır. Genellikle, dermal piercingte daha küçük taşlar kullanır. Normal piercingleri ise daha büyük Piercing parçalarını destekleyebilir.

Her ikisinde de, piercing türleri dış kısımdan nerdeyse benzer görüntüye sahiptir. Fakat normal piercingler aslında bardan oluşmaktadır ve dermal piercingler tipik olarak sadece görüntü itibari ile nerdeyse yuvarlak formundadır.

Normal Piercing Uygulamasına Genel Bakış

Piercing sanatçısı, bir giriş ve çıkış deliği açabilmesi için bir iğne kullanır. Daha sonra Piercing barını delinen bölgeye takar ve piercing’in topunu kapatır.

Dermal Piercing Uygulamasına Genel Bakış

Dermal piercing teknikleri daha benzersizdir. Sanatçı, derideki tek bir deliği “delmek” için dermal punch kullanır. Daha sonra açtığı deliğe dermal Piercing çapasını yerleştirir. Sonrasında Takının taşı çapanın üzerine takılır, böylece cilt üzerinde görünen sadece parıldayan taş görünümü sağlar.

İstanbul Şehir Merkezinde Piercing Stüdyosu

Hem yüzeysel normal piercingler hem de dermal piercing için profesyonel bir dokunuş gerektirdiğini unutmayın. Dermal piercinglerin uygulandığı bölgeler normal piercingler’e göre vücudunuzun kabul etmeme şansına sahiptir. Profesyonel bir piercing stüdyosunda yaptırmanız, başarılı sonuçu almanıza yardımcı olacaktır.

Kadıköy Body Art’ta, profesyonel piercing sanatçılarla çalışmaktadır, stüdyomuz ilk önce sağlık ve güvenliğinizi sağlar ve sıhhi prosedürler içerisinde uygulanır.