GENEL PIERCING BAKIMI

Piercing sonrası bakım, piercing bölgesini iyileştirmek ve enfeksiyonu önlemek için uygun piercing sonrası bakım rehberimizi indirin.

AĞIZ PİERCİNG BAKIMI 

Ağız ve çevresi delim işleminden sonra özel bir dikkat gerekmektedir. Enfeksiyonları önlemek için ağzınıza ve dilinize çok dikkat etmelisiniz.

Ağız bölgesi, bakteri bakımından zengin bir ortamlara maruz kaldığı için temaslardan veya kullanımdan kaçınamaz.
Ağız piercing bölgesini iyileştirmek ve enfeksiyonu önlemek için uygun piercing sonrası bakım rehberimizi indirin.

Bakım Ürünleri

Piercingler için özel hazırlanmış, tıbbi sınıf bir antimikrobiyal sprey öneriyoruz ve satıyoruz. Bir eczaneden satın almak istiyorsanız eğer, temiz ve kokusuz bir gliserinli sabun alıp piercing bölgesini yıkayabilir temizleyebilirsiniz. (triklosan içeren sabunlardan kaçının).

Ek olarak, Optimus piercing bakım spreyi gibi önceden paketlenmiş steril okyanus suyu spreyi tavsiye etmekteyiz. Bir eczaneden satın alıcaksanız eğer, ürünün “Okyanus suyu” olarak etiketlendiğinden ve yalnızca sodyum klorür (deniz tuzu) ve su içerdiğinden emin olun.

GENEL SORULAR

İyileşme sürecinde yaşanacak normal şeylerden bazıları nelerdir?

 • Orta derecede şişlik ve kızarıklık eşliğinde idare edilebilir bir rahatsızlık veya ağrı.
 • İyileşmenin ilk haftası boyunca bir miktar kanama veya kabuklanma.
 • Açık beyaz / sarımsı sıvı genellikle kurur ve kabuk oluşur “kabuklar” piercing alanı etrafında ve takı üzerinde görülebilir. Temizlenmesi gerekmektedir.
 • İyileşme süresi boyunca hafif Kaşıntı veya yanma/zonklama hissi.

Sanırım piercingim enfeksiyon kaptı. Ne yapmalıyım?

 • • Piercing bölgesi anormal derecede kırmızı, şiş, ağrılı ve dokunuşta acılı olacaktır.
 • • Piercing bölgesi yeşilimsi, kötü kokulu irin salgılar (normalden belirgin şekilde farklı
 • kabuk yaratır.)

Bölge enfekte kaptı ise, TAKIYI SAKIN ÇIKARTMAYIN. Takı çıkarılırsa, piercing bölgesi hemen iyileşmeye başlar; bu enfeksiyonun cilt altına hapsolmasına neden olabilir.

Tedavi edebilmeniz için antibiyotik kullanmanız gerekebilir kullanabilmek için en kısa sürede doktorunuzu ya da hasta kliniklerini ziyaret etmeniz önemlidir. Doktorunuz enfeksiyonun azaldığını söyledinde, piercinginizi güvenle çıkartabilirsiniz.

Not: Piercing bölgesinin çarpılması veya takılması, şişmesine veya piercing bölgesinin tekrar kanamasına neden olabilir; bu normal ve geçicidir, tahriş azalana kadar temizleme talimatlarını uygulayın.

Piercingimdeki şişlik nedir? Keloid mi oluşuyor?

Piercinginizin bir veya iki tarafında oluşan “şişlik”, daha kalın olan piercingler için sık görülen bir problem olabilir.  Kıkırdak veya yüksek hareketli alanlarda olduğu gibi genellikle keloidler ile karıştırılır, bu şişlikler genellikle hipertrofik yara izi. Hipertrofik yaraizi, vücudunuz piercingi iyileştirmeye çalışırken ortaya çıkar.

Not: piercing bölgesinin üzerine baskı uygulamayın. (örneğin üzerine yatmamak gibi)

Şişlikten nasıl kurtulabilirim?

Hipertrofik yara izleri çok çabuk tedavi edilebilir. Düzenli temizlemeye ek olarak günde iki kez papatya çayı deneyebilirsiniz.

 • Su kaynatın ve bir bardak papatya çayı demleyin (saf papatya olduğundan ve başka katkı maddesi bulunmadığından emin olun.)
 •  Çayın sizi yakmayacak kadar soğumasına izin verin, fakat yine de sıcak tercih edin.
 • Çayın içine temiz bir kağıt havlu veya ön yüzünü batırın (çay poşetini kullanabilirsiniz) ve doğrudan şişlik bölgesine uygulayın. Havlu / çay poşeti tamamen soğuyana kadar birkaç dakika boyunca hafifçe bastırın.
 • Havlu / çay poşetini tekrar ıslatabilir ve isterseniz birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Bunu günde en az iki kez yapmak, iyileşmenin farkına varmanız ve şişlikin bir hafta içinde gerilemeye başladığını göreceksiniz.


Takım düştü ne yapmalıyım?

Ne yazık ki, yıllardır iyileşmiş olan piercingler bile takı çıkarıldıktan hemen sonra iyileşmeye başlayabilir. Henüz ilk iyileşme süresi içindeyseniz, hemen hemen tüm durumlarda takı çıkarılması piercing bölgesinin delik kapanmasına neden olur. Bilgili bir piercing sanatçısından en kısa sürede size yardımcı olmasını istemenizi öneririz; Uygun ekipmanlar ve bilgi ile piercinginizin hala kurtarılabileceği olasılığı yüksektir.