Beğendiniz dövme modelini kadikoybodyart@gmail.com veya Whatsapp üzerinden uygulanacak bölge ve boyutunu en, boyunu belirterek dövme hakkında bilgi ve fiyat alabilirsiniz. Dilerseniz Fiyat Talep Formu 'nu doldurup yollayabilirsiniz.

 Gsm & Whatsapp : 0531 524 79 33 Email : kadikoybodyart@gmail.com

Maori Tattoo: Ta Moko Başlangıç Kılavuzu

Geçmişte, Ta Moko dövmeler geleneksel olarak belirli Maori kabilelerini temsili olarak bilinirdi, ancak farklı soylar farklı desenlerle temsil edilebilir. Bununla birlikte, dövme, aileniz (fiziksel yaşamlar), refah, seyahat, güç, kariyer hedefiniz gibi bir dizi başka anlamlara da sahip olabilir.

TA Moko olarak da bilinen KIRITUHI TATTOO'da hikayenizi nasıl anlatıyorsunuz

geleneksel maori dövmeleriyle 18. yüzyıldan bir yerlinin yağlıboya tablosu

Kiri, Cilt , Tuhi ise sanat anlamına gelir, biz dövme sanatçıları genellikle Ta Moko'yu sadece yüze yapılan dövmeleri tanımlamak için kullanırken, Kiri Tuhi olarak tanımlanan kol dövmeleri için daha çok talep alırız.

Tüm Maori tasarımı, bir takım temel tasarım unsurlarını betimlemektedir.

Ana Manuah Hatları, maori dövmelerde ciltte görünen çizgilerdir, MANUAH Kalp için Maori dilinde kullanılan kelimedir ve Hayatınızı, Yaşam Yolculuğunuzu ve Dünya'daki harcanan zamanınızı temsil eder.

Manuah Hatları'ndan çıkan ana Korus, insanları ve insan gruplarını temsil etmek için kullanılır. Korus, Yeni Zelanda Fern bitkisinin(eğrelti otunun bir çeşidi) küçük yeni büyümekte olan kıvrımları anlamına gelir ve Yeni Yaşam ve Yeni Başlamaları temsil etmektedir.

Manuah çizgisine her korus eklediğinizde, hayat yolculuğunuzdaki önemli insanları anneler, babalar, dedesi, çocukları, kardeşleri, sevdiklerinizi, arkadaşlarınızı, ailenizi vb. temsil edilirsiniz.

Dövmenizdeki farklı desenler (Siyah Bölgeler) ve anlamları

Pakati:

Köpek derisi pelerin, savaşçı/savaş/cesaret ve gücün temsilcisi.

Hikuaua:

Taranaki'nin (Yeni Zelanda'nın bir bölgesi) ve ayrıca refah'ın temsilcisi uskumru kuyruğu deseni.

Unaunahi:

Bolluğu ve sağlığı temsil eden balık pulları.

Ahu ahu mataroa:

Atletizme ya da spor dallarında yetenek ve başarı göstergesidir, aynı zamanda yeni bir mücadelenin temsilciliğini de yapabilir.

Taratarekae:

Balina dişleri, bir beladan kurtulmak yada bir tehlikeyi atlatmayı temsil edebilir.

Maori dövme sanatı nedir?

Maoriler, Yeni Zelanda kökenli yerli insanlardır. Moko olarak bilinen, ancak daha çok Maori dövme olarak adlandırılan vücut sanatı formlarına sahiptirler. Sanat formu Polinezya'dan Maori'ye getirildi ve çok kutsal sayılıyor.

Maori halkı yüz'ü bedenin en kutsal parçası olarak gördüğü için, en popüler türdeki Maori dövme, eğri şekiller ve sarmal gibi desenlerden oluşan yüz dövmeleriydi. Genellikle bu dövme tüm yüzü örter ve rütbe, sosyal statü, güç ve prestij sembol ederdi. Maoriler için dövme bir geçit töreni idi(bazıları için hala öyle); bu nedenle oldukça saygı görmüş ve ritüelleştirilmiştir. Dövme deseni oluşturulmaya genellikle ergenlik döneminde başlanır ve yaşamda edinilen rütbeye göre genişlerdi. Maori dövmeleri ile ilgili en müthiş şey bugüne kadar yapılan hiçbir dövme benzememesidir. Maori dövmeleri her zaman oldukça karmaşık ve ayrıntılıdır ve sadece sanatçının değil, Maori kültürünün de işçiliğini ve sanatını sergiler. Maori dövme sanatçısına tohunga ta moko denir ve bu da moko uzmanı anlamına gelir. Bu dövme sanatçılarına büyük saygı duyulur ve ruhani dokunulmazlık sahibi oldukları kabul edilir. Tohunga ta moko çoğunlukla erkeklerdir, fakat geleneksel uygulamayı yürüten birkaç kadında vardır.

geleneksel araçlarla( keski ve sopa) maori dövme uygulaması

Maori dövme sanatı nasıl popüler oldu?

Maori dövme sanatı, 1769 Kaptan James Cook'un  getirdiği Doğu Polenezya halkı tarafından Yeni Zelanda'ya getirildi. Tattow kelimesi, Yerli Tahitçe bir kelime olan tautau'nun  Kaptan Cook'un uyarlaması olarak saptanmıştır. Kaptan Cook ve Joseph Banks, Güney Pasifik'teki yolculukları sırasında, Maori kabilelerinin karmaşık dövmelerini gördüler ve onun sayesinde ilginç ve dikkat çekici hale geldi.

Sanat olarak Maori dövme

Omuz ve yarım kol maori dövmesi

19yüzyılın ortalarına doğru, erkekler için yüz dövmesi sıklığı  düştü ancak kadınlar için 20. yüzyıl boyunca devam etti. 1990'lı yıllardan beri, Maori dövme, genellikle modern makinelerin kullanılmasıyla yeniden diriliyor. Kabile-dövme modelleri 1990'lı yılların sonlarında, 2000'lerin başında popülaritesini arttırdığından, giderek daha fazla Maori olmayan tasarımlar kopyalanıyor ve dövme kompozisyonlarına dair oluyor. O zamandan beri, daha geleneksel Maori sanatı bir dönüş yaptı ve insanlar kendi anlamlarını ve temalarını daha geleneksel sanat eserlerine yerleştiriyorlar. Bu modern Maori dövmelerinin çoğu yukarıda gösterilen geleneksel aletler ve yöntemlerden ziyade iğnelere dayalı modern makineler kullanmaktadır.

 

Maori tasarımları ve anlamları

Te Ora O Maui'nin tasarımı

Bu mit ya da efsane, Maui'nin beş çocuğun en son doğanı olduğu fikrini ortaya koyuyor. Annesi doğduğu zaman onun bir ölü olduğunu düşündü, o da saçının topuzunu kesmiş, bebeği saçıyla sarmış ve denize atmıştı. Maui sonunda kıyıya vurdu ve Maui'yi getiren ve kendisine doğa kaynaklarını nasıl yaşatacağını ve kuşlara dönüşmesini öğreten bir tohanga(kutsal ruh) tarafından bulundu. Maui birçok tekniği çok hızlı bir şekilde öğrendi ve öğrendiği her şeyde, özellikle yön bulma sanatı konusunda uzmanlaştı. Maui, Tama Nuitera'nın yavaşlaması ve dünyaya daha uzun günler vermesi, Mahuika ya da Ateş Tanrısı'ndan ateş yakması ve büyük karanlığın kızı Hine'in ölümünden neredeyse tüm insanlığa ölümsüzlük kazandırması gibi yaşamında çok büyük başarılara imza attı.

Pikorua'nın tasarımı

Pikorua terimi, büyüme ve iki farklı şeyin birleşmesi için kullanılan Maori terimidir; örneğin, dünya ve deniz. Bazı iwi (kabileler) başında birlikte olan Tangaroa ve Papatuanuku olduğuna inandılar. Maori insanları, Toprak Ana'dan geldiğimizi ve bir gün yeniden ona döneceğimizi düşünür. Tıpkı dövme desenindeki denize akan nehirler gibi. Dolayısıyla, hayatta hepimiz farklı yolları takip ediyoruz ve hepimizin hayatta karşılaşabileceği birçok farklı viraj var. Bu Maori dövmeleri, hayatın ve yolculuğun bir temsilidir.

Nga Hau E Wha'nın tasarımı

Bu dövme tasarımı dünyanın dört köşesini temsilen dört rüzgar parçasıyla temsil edilir. Tawhirimatea ve Tangaroa, bu iki Maori tanrısı veya Atua, yollarındaki her şeyi yok etme gücüne sahiptir ve birçok durumda bunu yapmışlar. Dini inançlarınız ne olursa olsun, bu hala tüm insanlık için geçerlidir. Her şey, ne kadar büyük veya küçük olursanız olun, Tanrı'nın bize verdiklerine saygı göstermekle ilgili. Aotearoa, tüm ırk ve inançların tüm insanlar için bir yerdir. Tamanuitera yeni bir büyüme ve sıcaklığı temsil eder ve Hei Matua, arzuladığınız her şeyde güç refah ve bunların devamlılığıdır.

Te Timatanga'nın tasarımı

Maori'ye göre, evrenin başlangıcında Rangi ve Papa ve onların çocukları vardı. Çocuklar büyüdükçe hareket etmek için daha fazla yere ihtiyaç duydular. Bir gün, Tumatauenga anne babasını ayırmak istediğine karar verdi, bu onların ışığa sahip olmasına ve özgürce dolaşmalarına izin verecekti. Tanrıların ve kardeşlerin tamamı, anne karnındaki bir bebek olan Ruaumoko'nun fikrine karşı çıkan Tawhirimatea'yla birlikte anne ve babalarını birleştirmeye çalıştı. Önce Tumatauenga denedi ve başarısız oldu ve sonunda başarılı olan Tanemahuta'ya geldi. Karşı çıkan Tawhirimatea, babasıyla yaşamak için gitti ve düzenli olarak fırtınalarla kardeşlerini cezalandırdı. Buna ek olarak, halen annesiyle yaşayan Ruamoko vardı ve zaman zaman depremleri ile Tana'yı cezalandırdı. Maori dövmelerinin kökenleri hakkında az miktarda bilgi olmasına rağmen zengin bir geçmişi vardır. Maori dövmelerini Avrupalıların ilk gördüğü zamandan beri hakkında birçok kitap yayınlandı. Sözü edilen Binbaşı General Robley'in yanı sıra Michael King ve John Rutherford gibi kitaplar, Maori dövmelerine verilen önemi ve ilgiyi korumada yardımcı oldular. Kesin kökenlerin olmaması, bu sanatın büyüleyici halini daha da gizemli hale getiriyor gibi görünüyor. Belki de Maori dövmesini sürdürecek olan gizem budur.

Yaygın Maori tasarımları

Koru (spiral):

Koru, açılan bir eğrelti otu yaprağını simgeler , yeni başlangıçları, büyümeyi ve uyumu tasvir eder. Yeni Zelanda, dünyanın en güzel eğrelti otlarından bazılarına sahiptir.

Hei matau (balık kancası):

Maori simgelerinden hei matau, daha çok balık kancası olarak bilinir ve refah simgelemektedir. Maori, geleneksel  yemeklerinin çoğunda balık kullanıyor. Balık, Maori'ye o kadar fazladır ki, tek bir balık kancasının alçak gönüllülük ve refah anlam ifade eder. Balık kancası aynı zamanda gücü, kararlılığı ve sağlığı temsil eder, ayrıca su üzerinde güvenli bir yolculuk sağladığına inanılır.

Tek büküm:

Maori sembolleri veya tek bir bükülme anlamı hayat yolunun ve sonsuzluğun sembolüdür. Tek büküm aşağıda belirtilen çift ve üçlü bükülmelerden farklıdır.

Çift veya üçlü büküm:

Bu bükümler, iki insanın ya da iki kültürün bir araya gelmesini temsil eder ve hayatları inişli çıkışlı olmasına rağmen sonsuza kadar dostluk ve sadakatle bağlı kalırlar (Maori sembollerinden bir favori).

Manaia:

Mana, manevi bir koruyucu ve doğa üstü güç taşıyıcısı olarak bilinir. Geleneksel olarak bir kuş kafası, bir adamın vücudu ve bir balık kuyruğu figürü ya da bir kuş olarak tasvir edilir. Gökyüzünde ve denizde bir güç sağlayıcısı ve bir koruyucusu olarak hareket eder. Omuz omuza oturan, ruhlarını koruyan ve zamana geldiğinde nereye gitmesi gerektiği konusunda ruhu yönlendiren bir kuşa benzetilebilir.

Hei tiki :

Yaygın olarak iyi şans cazibesi olarak bilinen tiki de doğurganlığın sembolü olarak düşünülür. Açık zihinli, sadık ve bilgili olduğu düşünülür, taşıyanların gücü onların karakteridir. Tiki, Maori insanlar için bir tılsımdır ve antik çağlardan beri iyi şans sembölü olarak kabul edilmiştir. Maori, tiki'nin doğmamış insan embriyo'sunu temsil ettiğine inanıyor. En değerli tiki'ler yeşil taştan oyulmuş ve miras olarak nesilden nesile korunur.

blank

Bize yaptırmak istediğiniz işlemi anlatın!

Dövme, Özel tasarım, Dövme kapatma veya Piercing işlemlerinin ücreti ve ne kadar sürede biteceğine dair bilgi verebiliriz.

  Yeni dövmenizi yaptırmaya hazır mısınız?

  Dövme stüdyomuz, Kadıköy Caferağa spor salonun tam karşısında bulunması kolay bir konumdadır. Dövme ve piercing görüşmesi için günün açık olduğumuz tüm saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Randevu almanıza gerek yoktur.

  ADRES

  Caferağa Mah. Sakız Sokak Park Palas Apartmanı,
  No: 12 A Blok Daire: 3
  Kadıköy/İSTANBUL

  (Caferağa Spor Salonunun Karşısı)

  HİZMETLERİMİZ

  Dövme, Dövme kapatma, Piercing, Piercing Takıları ve Kalıcı Makyaj

  STÜDYO AÇILIŞ SAATLERİ
  7 GÜN / HAFTA

  12:00 - 21:00

  TELEFON

  Tel: 0216 418 0085
  Whatsapp: 0530 669 25 80


  2 Replies to “MAORİ DÖVME MODELLERİ VE ANLAMLARI”

  Comments are closed.