Taş devrinden günümüze kadar uzanan dövme (tattoo) tarih boyunca dövme sembolleriyle ve gelenekleriyle büyüleyici olmuştur. 1991 yılında ir Neolitik avcı bir buzul buldu, araştırmalara göre bulunan buzulun dizinde dövme vardı.

Tarihin bu dönemine ayit birçok dövme malzemeleri bulundu, bu dövme (tattoo) ekipmanları kırmızı aşı boyaları ile karışık kilden yapılmış keskin balık kılçıklarıyla yapılmıştır. Mürekkebi yani dövme boyasını balık kılçığı ile deriyi delerek boyayı enjekte ediliyordu.

Dövme hakkında bulunan kanıtlar korunmuştur, eski insan kalıntıları Tirol bölgesinde ( Ekim 1991 de bulunan meşhur “Otzi”, buz adam yaklaşık 5550 yıl önce yaşayan birisine ait). İtalya ve Avusturya arsında “Ötzi” luce çeşitli mumyalanmış deriler (tibbi amaçlı olduğu söylenen) dövmeler, aslında bugune kadar bulunan en eski dövmeli adam.

Üst Paleolitik dönemde dövme uygulamasının en iyi örneklerinden birisidir, Fransız Pyrenes mağaralarda arkoolojik kazılarında bulunan açık fiziksel kanıtlarını ve birçok dövme motifleri bulunmuştur.

Almanya aynı zamanda vücut süsleme sanatı ile ilgili uzun bir geçmişe sahiptir. 1988 yılında bir mağarada yapılmış Hohlenstein rakamı bulundu, 32.000 yıl öncesine tarihlenen bu dövmeler ön kollarda bulunan ince çizgiler uzmanlar tararfından tam olarak onaylanmasada bu çizgiler dövmeyi temsil etmektedir. Afrika’da, Nagada dövmeler kadın bedenlerini gösteren terrakottaları bulundu.

 “Dövme Tarihinin en eski dövmeli adamı”

kadıköy dövme

ESKİ MISIRDA DÖVME TARİHİ

“Mısırı anlatan dövme kültürü”

“Mısırda bulunan eski mumya bir kadının elindeki dövmeleri”

-“Mısırda mağarada bulunan dövme motifleri”

 

Birçok antik kültürler bu dönemde Mısırlılar için hayat inançlarının önemine, ölümden sonraki hayat için bir çeşit mesaj olarak kullanılan dövmeler bir gösterge içeren rol halindeydi. Eski Mısırlılılar dövmeleri ölümden sonraki hayat” ile ilgili inançları ve ritüelleri ile ilişkilendirilmiştir.

Bu yaygın dönemde mumyalarda bulunan dövmeler dini inançları kapsıyan dövme motifleriydi. Orta krallık döneminde dövmeler çok popüler oldu ve sosyal ve kültürel uygulaması olarak kabul edilmiştir.

Mumyalanmış bedenler gibi eski XI Hanedanlığı (2160 1994 BC) dövmeye uzanan elde farklı şekiller gösterilirken görüntülendi. Bu dönemin en ünlü mumyalarından birisi Amunet, Teb şehrinde keşfedilen tanrıça Hathor, bir rahibe olduğu sanılıyor. Bu kadın mumyasında çizgi ve noktalardan oluşan, vücudunun çeşitli bölgelerinde dövmeler görüntülendi. Dövme tasarımları açıkça mumyanın cilt üzerinde bile çıplak gözle görünebilir. Bu döneme ayit pek çok diğer kadın mumyaları bazen karnın alt kısmını yara izi yaparlar, Vücud süslemesi olarak gösterilen bu kazıma Afrika’nın bazı bölgelerinde bugün hala çok popülerdir. Bu nokta ve tire dövmeler serisi koruyucu sembolizmidir ve kadınların doğurganlık zamanlarına yakın olduğunu anlatmaktadır. Elmas şekilleri evrenin ve annelik ilkel kadın gücü ile ilgilidir.

JAPONYADA DÖVME KÜLTÜRÜ

“japonyada dövme kültürü”

“japonyada yüzlerine yapılan dövmeler”

Ainu Japonya orjinalleridir, onlara sürekli gülümsesmeyi seven kadınlarına menarş gelen, ağız çevrelerinde dövme olan, ağız kenarı köşesinden hatları dışında yapılmıştır. Onlar yavaş yavaş bunu evlilere yapılmaya başlamıştı.Japon işgaline kadar, Tayvan, Taroko yerli halkın yetişkinlerinin yüzlerine dövme yapmasına alışık olmuştur. Gençlerin öğrendiği gençlik avcılıklarında, her başarılarında dövme yapılmıştır. Yüzlerine yapılan dövmeler, ölümden sonra Cennet Gökkuşağı köprüsü’nden geçiş olarak inanılıyordu

Japon ve Çin sömürge idarelerinde sadece dövme uygulaması yasaklandı. Doksanlı yıllarda, antik Taroko nüfusu yüzlerinde dövme olanlar hemen kayboldular. M.Ö Onuncu yüzyılda dövme Japonya’ya geldi. Japon kültürü içine yerleştirildikten sonra, dövme vücut süsü olarak V yüzyılda İmparator tarafından kullanılmıştır ve giderek Japonya’da popüler hale gelmiştir.
Dövme Batı’da antik kökleri ve önemli bir kültür haline ve özellikle pasifik’te yaygın hale gelmiştir. Ainu geleneksel yüz dövmeleri tekrar yapılmaya başlandı. Nitekim M.Ö. 3000 yılından kalma mezarlar kurtarıldı eski Japon kil heykelciler, yaşayan temsil insanları yeraltı yolculuklarında ölülerin yüzlerindeki dövmeleri kaydetmiştir.

“Japonyada Yakuza Dövme Tarzının Tarihi”

Kofun döneminde (300-600 AD) sırasında, yüz dövmeleri negatif bir ilişkisinden edinilen ve cezalandırma biçimi olarak kullanılan ve dokunulmaz sınıfları, hinin ve ETA tanımlamaları için. Gövdeleri ve Sırtları modern Japon dövmeleri, kollar ve bacaklar Edo (1600-1800) döneminde geliştirilen ve alt sınıfının geniş kesimleri tarafından icra edilmiştir. Tam vücut dövme görüntüleri ve stilleri muhtemelen on dokuzuncu yüzyılda china Shui-hi Chua (Japonca Suikoden) yapmıştır. Kuniyoshi sürümleri illüstrasyon kahramanları ve son derece stillize yaratıklar vardı. Efsanevi savaşçıların efsanevi savaş sahneleri, rüzgar, çiçek, kiraz çiçekleri, krizantem dalgaları ile çevrilidir. Yüzyılın bu romanı ve ahşap blok baskıları görüntülenen Japon dövme (tattoo) (DeMello 2000) için ikonografik kelime oluşmuştur.

Geisha vücut metresi atıftında işaretler ile onların rütbelerini göstermek için dövmeler uygulanmatadır. Burada bulunan notlarla Japonya’da Horinomi estetik kullanımı dövme alışkanlığı suçluları işaretlemek amaçlı vardı. Bu işaretler aşağıdaki heryerde yaşam için kınanması gereken bireyleri isyanı hukuk ile utanç işareti olarak amaçlanmıştır. Tüm vücud dövmeleri olan japonya’da şüpeli gruplar aranmaya başlandı. Bu istenmeyen genellikle dönüşüm hem kendi seçtikleri görüntüleri ile kendilerini dövme ile süslemişlerdir. Orjinal dövme anlamı ve sebebiyet veren Yakuza Irezumi ( Yakuza Mafyası )

0 49