Taş devrinden günümüze kadar uzanan dövme sanatı, tarih boyunca sembol gelenekleriyle büyüleyici bir etki yaratmıştır. Örneğin 1991 yılında, Neolitik bir avcı tarafından keşfedilen bir buzulun dizinde dövme olduğu bile görülmüştür.

Yine tarihin bu dönemine ait birçok dövme malzemesi bulunmuştur ve bu dövme ekipmanları kırmızı aşı boyaları ile karışık kilden yapılmış keskin balık kılçıklarıyla oluşturulmuştur. Mürekkep, yani dövme boyası ise balık kılçığı ile deriyi delerek tene enjekte edilmiştir.

Dövmeli eski insan kalıntısıyla ilgili bulunan kanıtlar Tirol bölgesinde (Ekim 1991'de bulunan meşhur “Otzi” buz adam, yaklaşık 5550 yıl önce yaşamış) koruma altına alınmıştır. Mumyalanmış halde İtalya ve Avusturya arasında bulunan "Ötzi" bugüne kadar keşfedilen en eski, dövmeli insandır.

Üst Paleolitik dönemde dövme uygulamasının en iyi örneklerinden biri; Fransa'nın Pyrenes mağaralarında arkeolojik kazılar sırasında bulunan dövme motifleridir.

Aynı zamanda Almanya da vücut süsleme sanatı ile ilgili büyük bir geçmişe sahiptir. 1988 yılında Hohlenstein mağarasında, 32.000 yıl öncesine tarihlenen dövmeler bulundu. Ön kollarda ince çizgiler halinde bulunan simgeler uzmanlar tarafından tam olarak onaylanmasa da bu çizgiler dövmeyi temsil etmekte.

 "Dövme Tarihinin en eski dövmeli adamı"

kadıköy dövme

ESKİ MISIRDA DÖVME TARİHİ

"Mısırı anlatan dövme kültürü" "Mısırda bulunan eski mumya bir kadının elindeki dövmeleri" -"Mısırda mağarada bulunan dövme motifleri"  

Birçok antik kültürde olduğu gibi eski dönemlerde Mısırlılar için de inançlar çok önemliydi. Ölümden sonraki hayat için bir çeşit mesaj olarak kullanılan dövmeler, gösterge içeren bir rol oynuyordu. Eski Mısırlılar dövmeleri ölümden sonraki hayat inancı ve ritüelleri ile ilişkilendirmişti.

Bu yaygın dönemde mumyalarda bulunan dövmeler dini inançları kapsayan dövme motifleriydi. Orta krallık döneminde dövmeler çok popüler oldu ve sosyal-kültürel uygulaması olarak kabul edildi.

Eski XIA Hanedanlığında mumyalanmış bedenlerin (2160 1994 BC) ellerinin üzerinde farklı desenlerde dövmeler görüldü. Bu dönemin en ünlü mumyalarından olan, Teb şehrinde keşfedilmiş tanrıça Hathor'un vücudunun çeşitli bölgelerinde çizgi ve noktalardan oluşan dövmeler görüntülendi. Dövme desenleri rahatça mumyanın cildinin üzerinden çıplak gözle bile görünebiliyor. Bu döneme ait diğer pek çok kadın mumyalarda karnın alt kısmında yara izi tarzında izler mevcuttur. Vücut süslemesi olarak kullanılan bu kazım şekli bugün Afrika’nın bazı bölgelerinde hala çok popülerdir ve bu nokta ve çizgiler halinde sıralanmış dövmeler koruyuculuğu sembolize eder.

JAPONYADA DÖVME KÜLTÜRÜ

"japonyada dövme kültürü" "japonyada yüzlerine yapılan dövmeler" Ainu Japonya orjinalleridir, onlara sürekli gülümsesmeyi seven kadınlarına menarş gelen, ağız çevrelerinde dövme olan, ağız kenarı köşesinin hatlarından dışında yapılmıştır. Onlar yavaş yavaş bunu evlilere yapılmaya başlamıştı.Japon işgaline kadar, Tayvan, Taroko yerli halkın yetişkinlerinin yüzlerine dövme yapmasına alışık olmuştur. Gençlerin öğrendiği gençlik avcılıklarında, her başarılarında dövme yapılmıştır. Yüzlerine yapılan dövmeler, ölümden sonra Cennet Gökkuşağı köprüsü’nden geçiş olarak inanılıyordu

Japon ve Çin sömürge idarelerinde sadece dövme uygulaması yasaklandı. Doksanlı yıllarda, antik Taroko nüfusu yüzlerinde dövme olanlar hemen kayboldular. M.Ö Onuncu yüzyılda dövme Japonya’ya geldi. Japon kültürü içine yerleştirildikten sonra, dövme vücut süsü olarak V yüzyılda İmparator tarafından kullanılmıştır ve giderek Japonya’da popüler hale gelmiştir. Dövme Batı’da antik kökleri ve önemli bir kültür haline ve özellikle pasifik’te yaygın hale gelmiştir. Ainu geleneksel yüz dövmeleri tekrar yapılmaya başlandı. Nitekim M.Ö. 3000 yılından kalma mezarlar kurtarıldı eski Japon kil heykelciler, yaşayan temsil insanları yeraltı yolculuklarında ölülerin yüzlerindeki dövmeleri kaydetmiştir.

"Japonyada Yakuza Dövme Tarzının Tarihi"

Kofun döneminde (300-600 AD) sırasında, yüz dövmeleri negatif bir ilişkisinden edinilen ve cezalandırma biçimi olarak kullanılan ve dokunulmaz sınıfları, hinin ve ETA tanımlamaları için. Gövdeleri ve Sırtları modern Japon dövmeleri, kollar ve bacaklar Edo (1600-1800) döneminde geliştirilen ve alt sınıfının geniş kesimleri tarafından icra edilmiştir. Tam vücut dövme görüntüleri ve stilleri muhtemelen on dokuzuncu yüzyılda china Shui-hi Chua (Japonca Suikoden) yapmıştır. Kuniyoshi sürümleri illüstrasyon kahramanları ve son derece stillize yaratıklar vardı. Efsanevi savaşçıların efsanevi savaş sahneleri, rüzgar, çiçek, kiraz çiçekleri, krizantem dalgaları ile çevrilidir. Yüzyılın bu romanı ve ahşap blok baskıları görüntülenen Japon dövme (tattoo) (DeMello 2000) için ikonografik kelime oluşmuştur.

Geisha vücut metresi atıftında işaretler ile onların rütbelerini göstermek için dövmeler uygulanmatadır. Burada bulunan notlarla Japonya’da Horinomi estetik kullanımı dövme alışkanlığı suçluları işaretlemek amaçlı vardı. Bu işaretler aşağıdaki heryerde yaşam için kınanması gereken bireyleri isyanı hukuk ile utanç işareti olarak amaçlanmıştır. Tüm vücud dövmeleri olan japonya’da şüpeli gruplar aranmaya başlandı. Bu istenmeyen genellikle dönüşüm hem kendi seçtikleri görüntüleri ile kendilerini dövme ile süslemişlerdir. Orjinal dövme anlamı ve sebebiyet veren Yakuza Irezumi ( Yakuza Mafyası )

blank

Bize yaptırmak istediğiniz işlemi anlatın!

Dövme, Özel tasarım, Dövme kapatma veya Piercing işlemlerinin ücreti ve ne kadar sürede biteceğine dair bilgi verebiliriz.

  Yeni dövmenizi yaptırmaya hazır mısınız?

  Dövme stüdyomuz, Kadıköy Caferağa spor salonun tam karşısında bulunması kolay bir konumdadır. Dövme ve piercing görüşmesi için günün açık olduğumuz tüm saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Randevu almanıza gerek yoktur.

  ADRES

  Caferağa Mah. Sakız Sokak Park Palas Apartmanı,
  No: 12 A Blok Daire: 3
  Kadıköy/İSTANBUL

  (Caferağa Spor Salonunun Karşısı)

  HİZMETLERİMİZ

  Dövme, Dövme kapatma, Piercing, Piercing Takıları ve Kalıcı Makyaj

  STÜDYO AÇILIŞ SAATLERİ
  7 GÜN / HAFTA

  12:00 - 21:00

  TELEFON

  Tel: 0216 418 0085
  Whatsapp: 0530 669 25 80