DÖVME BÖLGESİ SEÇİMİ

Dövme tasarımına karar verilip seçtikten sonra, dövme modelinin vücudunuzdaki yerini belirlemek gerekir. Aslında dövme bölgesi seçimi çok önemlidir örnek verilecek olursa bir melek dövmesi omuzda ve sırtta güzel duruyorsa kol içerisinde güzel durmayabilir, bunun için dövme sanatçınızla yaptığınız görüşmede bu konuda söylediklerini dikkate almalısınız.

Yalnış seçimin sonunda hüsran uğrar dövmenizden soğursunuz. Bunun için profesyonel temiz iş, yani işinde iyi olan dövme sanatçısını bulmanız gerekmektedir. Perspektif duygusu ve bu işte gerçekten deneyimli olduğundan emin olmanız lazım.

Ama birçok dövme sanatçısı kötü olduğu halde kendisine laf söylettirmez kötülemez, aksine dövme sanatının kurucusudur kendisi olduğunu sanar, dahada kötüsü kendisi bile bu yalana inanır :(..

Daha kolay analiz  ve seçim yapabilmeniz için maddeleri aşağıda sıraladım

Dövme bölgesi için ortak yerlerin ayrıntılı bir listesi ;

ÜST KOL

Dövme hayranları arasında en popüler yerdir üst kol dövmeleri. En göze çarpan dövme bölgelerinden birisidir, Kapatılması kolay yerdir ayrı zamandada vücudun hiç acımayan bölgesi diyebiliriz.

AYAK BİLEĞİ

Özellikle kadınlarda, ayak bilek dövme bölgesi harika bir yerdir. Bir önemli faktör ise ayak bileğinde olan dövmeler küçük ve basit olmalıdır. Bu noktada birçok detaylar ilerleyen zamanlarda deform olabilir.

BİLEK

Bu bölgede çok şık ve çok popüler bölgedir, pek çok tarzı bileklerinize yaptırtabilirsiniz. Gerçekçi yani realizm dövmeler, renkli veya detaylı işçilikler vb.

BEL

Özellikle kadınlar için, bir başka popüler dövme bölgelerinden birisidir. Bele yapılan dövmeler karışık veya simetrik tasarımlar yapılmaktadır. Bayanlar için en iyi seçim olan bel bölgesi genellikle tribal dövmeler, kaligrafi yazılar ve karakterlerdir.

GÖĞÜS

Erkekler için herhangi bir dövme tercih edilir, şık durur, genellikle vücudun en fazla yaptırılan dövme bölgesidir.

Göğüs bölgesine ufak dövmeler yakışmaz, büyük dövmeleri tercih edin göğüsünüz için. Kadınlar da ise tam tersidir göğüsün üst kısmına küçük basit dövmeler olabilir veya meme üzerine ufak bir dövmede şık duruyor. Vücudun bu alanı deri deforme ve sarkma yaşanmaz.

ENSE

Ensede dövme etkileyici olan küçük dövmeler için en uygun bölgelerden birisidir. Simetrik dövme tasarımları yıldız, kelebek ve benzerleri için uygun bi dövme (tattoo) bölgesidir.

GÖBEK

Göbek muhtemelen vücut sanatı vücudun en underrated bölgesidir. Ancak simetrik veya asimetrik desenler ile çevreleyen yada herhangi bir dövmeni son derece sanatsal kompozisyonlu bir organik dövmeler yapılması çok etkileyicidir.

PARMAK

Genellikle dövme tutkunları tarafından sevilen dövme bölgesidir, Küçük tasarımlar veya yazılar yazdırılır. Genellikle parmaklara yapılan dövmeler bileklerdeki dövmeyi tamamlayan dövmelerdir. Bütün parmakları kapsayan tasarımlar, Tüm ilgiyi kendinize çekersiniz. Bu bölgeye dövme yaptırırken on kere düşünün, çünkü çevreniz veya iş hayatınız dövmeyi kaldırmaz  daha sonra dövme sildirmek için çok uğraşırsınız.

OMUZ

Omuz dövme bölgesi karmaşık yada sanatsal dekoratif dövmeler için mükkemmel dövme bölgesidir. Bu bölgeye simetretik dövmeler örneğin yıldız, mandala gibi dövmeler yaptırılmaktadır. Omuzdan sırta uzanan dövme kompozisyonlarında genellikle daha iddialı sanatsal fikirler uygulanmaktadır ama çoğu zaman asimetriktir. Omuza giden dövmeler kısaca Portre, Realizim (gerçekçi dövmeler), biomechanic dövmelerdir.

GÖZ KAPAKLARI

Göz kapaklarınıza ilginç tasarımlar yaptırtabilirsiniz, ama çok canınız yanıcağını unutmayın ve yaptırmadan önce çok iyi düşünün.

KALÇA

Kalçada bölgesinde dövme çok şık duran bölgedir, özellikle bayanlarda kilot hizasında olan yazı dövmeleri, veya şekiller oldukça şık duruyor. Dövme bölgesi olarak biraz deform olabilir ilerleyen zamanlarda bunun için spor yapmanız gerekmektedir.

KOLLAR

Dövmeye ilk başlama bölgesidir, kol bölgesine her dövme tarzı olur. Kolayca gizleyebilirsiniz ve dövmelerinizin görünmesi için mükkemel bir yerdir.

KARIN

Karın büyük bir alan ve büyük dövmeler için en uygun bölgedir. Eğer karnınıza dövme istiyorsanız dövme bakımını kusursuz uygulamanız gerekmektedir. Bölgede deform olmaz, kilo alma durumlarında birşey olmaz. Çünkü vücud orantılı genişlemektedir.

YÜZ

Dövme yüz bölgesinde direk ilgiyi çeken bölgedir. Genellikle dövme tutkunları  ve dövme sanatçılarının yaptırdığı pek bi acıyan bölgedir. Yüz bölgesine genellikle yaptırılan dövmelerde, göz damlası dövmesi, kaş kenarına yıldız veya gözyaşı gibi küçük gizli dövmelerdir ve son zamanların trenleri kaş üzeri yazı dövmeleri.

BOYUN (ÖN KISIM)

Boyuna dövme yaptırmak acı hissi büyük olan bölgedir. Bölgeye oldschool dövme tasarımları özellikle çok yakışıyor. Bu bölgeye dövme yaptırmadan önce iş hayatını ve çevreni görmeniz gerekmektedir, dövme sildirme işlemleri %100 sonuç vermiyordur unutmayın ..

Burada sizin beğendiniz dövme (tattoo) modeli seçiminde yardımcı olacak unsurlar;

• Her şeyden önce, sizi ifade edebilen dövmeyi yaptırmanız

• Eğer etkileyici olmak istiyorsanız, Sizin için özel bir anlamı olan nesnelerin, görüntüleri düşünün

• Başkasının yaptırdığı dövmelerden kaçının, örnek olarak görün sadece

• Hayal gücünüzü sürekli çalıştırın

• Fotoğraf, grafik, afiş, poster, etiketler ve benzeri eğitim ve yeni fikirler aramak için kullanın.

•Ne istediğinizi yakın bir şey bulursanız, dövme sanatçınızla paylaşın, eleştirin fikir alın

•Dövmenizin renk ve gölgesi için iyi düşünün

•Gelecekteki kariyerinizi düşünerek adım atın

•DÖVMEYİ ACELEYE GETİRMEYİN

Eğer orjinal bir fikir bulunursa herhangi bir tasarım veya resim stüdyomuzda görüşmenin sonucunda renkleriyle oynanır, bulunan dövme tanınmayacak kadar değiştirilebilir.


One Reply to “Dövme Bölgesi Seçimi”

Yorumlar Kapatıldı