Sağlık ve Sterilizasyon; dövme yaptırırken her zaman ilk düşündüğümüz unsudur. Bu nedenle ile sağlık bakanlığının standartlarına uygun hijyen ortamı sağlamakla birlikle saygın üreticilerin ekipman ve sarf malzemelerini kullanmaktayız.

Sağlık riskleri hakkındaki endişeler nedeni ile dövmelerin sağlığa olan faydaları genelde göz ardı edilmektedir. Bu yazıda dövmelerin bilimsel olarak kanıtlanmış 6 faydasına göz atacağız.

1. Birden fazla dövme, bağışıklık sisteminizi güçlendirir

American Journal of Human Biology'de yayınlanan bir araştırmada , dövme işleminin bağışıklık sisteminin töleransını artırılmasına yardım ettiği ortaya çıktı. Bunun aslında iki nedeni var. Birincisi, immünoglobülin A'nın daha az redüksiyona sahip olmasıdır. İkincisi, bir dövme yaptırmak bağışıklık sistemini daha aktif hale getirir.

İmmunoglobulin A, immün, gastrointestinal ve solunum sistemlerine yardımcı olan bir antikordur. Bu  antikorun daha yüksek seviyeleri, vücuda patojenler ve hatta soğuk algınlığı  veya grip salgılarından korunmaya yardımcı olur.

Bağışıklık sistemi vücudunuzda yabancı bir istilacı tespit ettiğinde onlara saldırmak için antikorları gönderir. Vücudunuz yabancı istilacıya saldırır (dövme mürekkebi), bu yüzden şişme olabilir. Sonunda vücud mürekkebi kabul eder ve iyileşme başlar. Bu süre zarfında mürekkeple mücadele çabaları sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.

Birinci dövme birden fazla dövme ile aynı etkiye sahip değildir. İlki bağışıklık sisteminiz dövme mürekkebi ile mücadele etmekle meşgul olduğu için ilk başlarda daha hassastır. Bununla birlikte, daha fazla dövme bağışıklık sisteminiz üzerindeki olumlu etkileri oluşturur.

2. Dövme stresi azaltır

Dövmeler gerilimi azaltan İmmunoglobulin A'ya ek olarak, yukarıda bahsedilen çalışmada kortizol seviyeleri de test edilmiştir. Kortizol bir stres hormonudur. Çalışmada test edilen  kortizol bir bağışıklık tepkisi baskılayıcısıdır.
Birden fazla dövmenin kortizol seviyelerini düşürdüğü ve dövmelerin bağışıklık sistemi faydalarını artırdığı ayrıca stres azaltılmasına da yardımcı olduğu keşfedildi. Yüksek düzeyde kortizol, stresin fiziksel ve zihinsel zararlarından birçoğuyla ilişkilidir.

Örneğin;

Migren / başağrıları
Artan kilo artışı
Hafıza ve öğrenmede gerileme
Yüksek kan basıncı

Ve bunlar sadece birkaçı.. Vücut, ağrıyı azaltmak için kortizol üretir. Fakat bununla bağlantılı etkiler her zaman bu faydayı sağlamayacaktır. Birden fazla dövme, kortizol hormonu tepkisinin daha az aktif olmasına neden olur. Bu, daha az kortizol üretildiği ve stres azalmasıyla sonuçlandığı anlamına gelir.

3. Dövmeler atletizmde yardımcı olur.

Dövmenin kortizol seviyesini indirgemesi sadece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda düzenli  antreman yapanlar için olumlu fiziksel faydalar sağlar. Şu an kilo kontrolündeki en büyük trendlerden biri kortizol seviyelerini düşürmektir.

Bunun nedeni, kortizol vücudun yenilenme ve iyileşme kabiliyetini azaltır. Azaltılmış kortizol, antrenman sonrasında kaslarınızın daha hızlı onarım yapabilmesi, daha fazla kas büyümesi ve spor salonunda daha az zaman harcanması anlamına gelir. Powerlifterlardan futbol oyuncularına kadar herkes, kortizol seviyelerini düşük tutmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

4. Dövme aşıları geliştirmeye yardımcı oluyor

Aşılar için en büyük engeller etkinlik süreleri ve maliyetlerdir. Dövme çalışmasıyla bilim insanları daha düşük bir üretim maliyetiyle aşıları daha etkili hale getirmenin yollarını araştırıyor. Onlar kullandığınız bir aşılama yöntemi olarak geleneksel iğne yerine dövme iğnesini kullanmanın bir yolunu araştırıyor.

Dövme uygulama yöntemi, tek bir seansta birden fazla doz temin eden DNA aşılarını güvenli bir şekilde uygular. Sonuç:  geleneksel aşı enjeksiyonlarına göre daha yüksek humoral ve hücresel immün yanıtları oluşmuş ve 16 kat daha güçlü etkileri vardır.

DNA aşıları, üretmek için daha düşük maliyetlidir ve aşıları daha erişilebilir hale getirir. Labratuvar ortamında farelerde HPV için aşı yöntemini kullanarak başarı elde edilmiştir ve bir uygulama yöntemi olarak dövme diğer tıbbi uygulamalar için zaten kullanılmaktadır.

Dezavantajı, dövme uygulamasının daha acı verici olmasıdır , bu geleneksel iğneden ziyade dövme işlemidir. Bu kanserleri ve diğer büyük hastalıkları tedavi eden, terapötik aşılar için kullanımını sınırlayabilir.

Aşı dövmelerinde mürekkep kullanılmadığından kalıcı izler yoktur. 

5. Dövmeler kendine güven ve öz saygı kazandırır

Dövmeli olanlar yeni yapılmış dövmenin verdiği kendine güveni bilirler. Çok heyecanlı ve göstermeye meraklı olurlar. Tıpkı iyi saç kesiminden sonra aldığınız duygunun kuvvetlendirilmiş hali gibi. Ancak, güven arttırıcı etkilerin yalnızca taze dövmeler için olmadığını göreceksiniz.

6. Dövmeler iyi hissettiriyor

Sıklıkla, ilk dövmelerinden sonra bir sonraki dövmesini yaptırmak için sabırsızlanan insanlar duyarsınız. Bu "dövme acıtmıyor mu?" diye soranları şaşırtabilir. Diğerleri, bunun yeni dövmelerle elde ettiği havalı yeni görünüm veya güven yüzünden olduğunu varsayıyor. Fakat bilimsel açıdan bakıldığında çok daha fazlası var.

Tekrar dövme yaptırmaya iten en büyük sebeplerden biri de sürecin kendisidir. Evet, bir dövme yaptırmak zarar verir  ancak bu acı yeni bir dövme yaptırmanın iyi hissettirmesini engellemez. Vücudunuz endorfinlerin ve adrenalinin bir kombinasyonunu serbest bırakır, öforik bir duruma neden olur. Bu his insanları dövme dükkanına yeniden gitmeye iter.