Piercing yaptırdım, iltihap mı kaptı?

Piercing uygulayan her stüdyonun karşılaştığı bir soru. Enfeksiyonu belirlemek genelde zordur, özellikle vücutta yapılmış ilk piercing ise. Enfeksiyon belirtileri, çoğu zaman yeni uygulanan piercingin normal yan etkilerine de benzer.

Bu anlaşılır kılavuz ile bir nebze içinizi rahatlatabilirsiniz. Gelin bir bakalım:

 • Enfeksiyon nasıl tespit edilir
 • Enfeksiyon nasıl tedavi edilir
 • Enfeksiyondan nasıl korunulur

Piercingi Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır

Piercing enfeksiyonunu tanımlamak için iki faktör incelenir. Birincisi enfeksiyon belirtilerini tanımaktır. İkincisi ise enfeksiyon ile yeni bir piercingin bilindik yan etkileri arasında ayrım yapabilmektir.

Piercing Enfeksiyon Belirtileri

Enfekte bir piercinge genellikle bir veya daha fazla semptom eşlik eder. Bilinen en yaygın enfeksiyon semptomlarından bazıları şunlardır:

 • Kırmızılık
 • Şişkinlik
 • Hassasiyet / Ağrı
 • Yırtık / Çizikler
 • Sıvı akıntısı / İltihap akması (irin)
 • Ateş / Titreme / Mide bulantısı

Kızarıklık

Piercing etrafındaki kızarıklık, enfeksiyonun erken belirtilerinden biridir. Biraz pembelik veya kızarıklık endişelenmeye değmez. Ancak takip etmeye değer. Eğer kızarıklık yayılırsa ya da daha koyu kırmızıya dönerse, enfeksiyon olasılığı vardır.

Takibe almak için iyi bir ipucu, telefonunuzla her gün fotoğrafını çekmektir. Önemli değişiklikler olup olmadığını görmek için bu resmi sonraki 1-2 gün içinde karşılaştırın.

Bu bir enfeksiyon mu ?

Yapılan yeni piercing için, ilk birkaç gün içinde biraz kızarıklık beklenebilir. Bi süre sonra kızarıklık azalmaya veya tamamen kaybolmaya başlamalıdır. Zaman çizelgesi kişiden kişiye değişebilir.

Kalıcı hale gelen veya kötüleşen kızarıklık, muhtemelen bir enfeksiyon belirtisidir.

Şişkinlik

Vücudunuz piercingi bir yaralanma olarak algılar ve buna göre tepki verir. Sonuç olarak, piercing yapıldığında hafif şişmeler normaldir. Ama yine de bu şişlikleri gözlemlemelisiniz.

İlk şişlik kaybolduktan sonra tekrar şişme meydana gelirse,  bu bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Kızarıklık veya hassasiyet gibi diğer semptomların eşlik ettiği şişlik olası bir enfeksiyon belirtisidir.

Bu bir enfeksiyon mu ?

Yeni bir piercing  yaptırdığınızda biraz şişkinlik beklenti dahilindedir. Genelde yaklaşık 2 gün sürer. Bu zaman dilimi içinde kızarıklık veya hassasiyet oluşması enfeksiyon olduğu anlamına gelmez.

Bununla birlikte, eğer birkaç gün sonra şişlik iyileşme belirtileri göstermezse veya daha kötüye giderse bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Hassasiyet Veya Ağrı

Piercinginiz dokunulduğunda hassasiyet oluşuyorsa veya acı veriyorsa bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Ağrı seviyesi hafif yada akut arasında değişebilir. Bu kişiye, piercingin konumuna veya enfeksiyonun seviyesine göre değişebilir. Genellikle kalıcı ağrı,  hassasiyetten daha belirgin bir enfeksiyon göstergesidir. Bu anlatılan şiddetli ağrı kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Bazı durumlarda deliğin etrafındaki bölge dokununca sıcak gelebilir. Sıcak veya yakan bir piercing bölgesi olası bir enfeksiyon belirtisidir.

Bu bir enfeksiyon mu ?

Kızarıklık ve şişlik gibi, ağrı ve hassasiyet de yeni bir piercing uygulamanın ilk 2 gününde sıkça görülür. Bununla birlikte, piercinglerin ilk 2 hafta içinde dokununca hassasiyet hissi vermesi ya da acı vermesi olağandışı bir durum değildir.

Bu ilk iki hafta boyunca piercing dokunulduğunda daha hassastır ve ağrıya yatkındır. Fakat ağrı şiddetli ise derhal dikkate alınmalıdır.

Yırtık Veya Çizikler

Sağlıklı bir piercing, deliğin çevresinde çizik veya yırtılmaya neden olmamalıdır. Bunlar genellikle diğer enfeksiyon semptomlarının bir sonucu olarak eşlik eder.

Bu bir enfeksiyon mu ?

Piercing  deliğinin etrafında çizik veya yırtıklar varsa enfeksiyon olasılığı yüksektir. Bununla birlikte, birkaç başka potansiyel sebep daha vardır. Birincisi, piercinglerin çekildiği ya da bir yere takıldığı durumlardır. Bir halka veya sarkan piercing bunun için olası bir materyaldir.

İkincisi piercing sürecinin kendisidir. Deneyimsiz piercing uygulayanlar genellikle kulak delim tabancası kullanırlar. Bunlar, delme işleminde piercing çevresindeki dokuya zarar verebilecek aletlerdir. Bu nedenle, en iyi piercing sanatçıları bir tabanca yerine iğne kullanırlar.
Bununla birlikte acelesi olan veya iğneden korkan bir müşteri için tabancayla delim kaçınılmazdır.

Sıvı Veya İrin Akıntısı

Piercing bölgesinden çıkan irine dikkat edin. Akıntı beyaz, sarı veya yeşil renkte olabilir.

Kötü koku genellikle enfekte olan bir bölgenin piercinginden gelen irine eşlik eder. Koku, irin içindeki bakterilerin bir sonucudur.

Bu bir enfeksiyon mu ?

Kötü bir koku ile koyu bir akıntı enfeksiyona yakın bir işarettir. Yeni bir piercing için tüm akıntılar anormal değildir.

Kokusuz, berrak veya hafif renkli sıvı basitçe lenf sıvısıdır. Bu sıvının yeni bir delme işleminden sonra akması normaldir. Sıvı delik etrafında kabuk oluşturabilir. Kendi başına bu bir acil durum sebebi değildir.

Ateş, Titreme, Mide Bulantısı

Piercingi enfeksiyonları, ateş, titreme veya mide bulantısı şeklinde kendini gösterebilir. Bu durumda, özellikle başka enfeksiyon belirtileri de yaşıyorsanız veya piercinginiz hala iyileşme sürecinde ise bir doktora görünmenizi öneririz. Doktorunuza yeni bir delme işlemi  yaptırdığınızı söyleyin, böylece bunun sebebi olup olmadığını belirleyebilirler.

Bu bir enfeksiyon mu ?

Bu belirtiler piercing enfeksiyonlarının dışında da oldukça yaygındır. Yani zamanlamanın sadece bir tesadüf olma ihtimali var. Son yediğiniz şeyleri ve hasta insanlarla aynı ortamda bulunup bulunmadığınızı düşünün.

Enfeksiyonun piercing sebebiyle olup olmadığına bakılmaksızın, semptomlar devam ederse doktorunuza görünmekte fayda var. Kimse hasta olmak istemez.

Gizemli Kabarcıklar

Aynı zamanda iritasyon darbelemeleri veya hipertrofik yara izleri olarak da bilinir, gizemli kabarcıklar genellikle enfeksiyon ile karıştırılır. Gerçekte, piercing enfeksiyonlarından ziyade tahriş veya alerji sonuçlarıdır.

Piercing Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir

Piercingi enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak üç adımdan oluşur:

 • Enfeksiyon nedenini ortadan kaldırmak
 • Semptomları tedavi etmek
 • Piercingi ve piercing bölgesini temizlemek

Dokunmaktan Vazgeç!

Cezbedici olduğunu biliyoruz. Yeni piercinginize hep dokunmak istersiniz, özellikle de bölge kaşıntılıysa. Yeni bir piercing işleminde sık sık dokunmak enfeksiyonun en yaygın üç belirtisinin – kızarıklık, şişlik ve ağrı – ana sebebidir.

Dokunmak piercingi tahriş eder, enfeksiyonla karıştırılabilecek belirtileri ortaya çıkarır. Aslında tahriş etmek, bölgeyi de enfeksiyona daha yaklaştırabilir. Öyleyse eller aşağı lütfen!

Dokunmaya ek olarak, birkaç diğer yaygın tahriş kaynağı daha vardır:

 • Piercing bölgesine gelen saç veya şapka
 • Piercinginizin üstüne uyumak
 • Gevşek veya hipoalerjenik olmayan piercingler

Piercing Bölgesine Buz Uygulama

Buz, her türlü yaralanma için çözümdür ve piercing enfeksiyonları da istisna değildir. Bir buz paketini kağıt havluyla sarın ve enfekte olmuş bölgeye hafifçe bastırın. Bu acıyı hafifletmeye ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

Buz sadece birkaç dakika bekletilmeli ve doğrudan bölgeye uygulanmamalıdır. Bölge çok hassas ve çok uzun süre buza maruz bırakmanız hasara neden olabilir. Bunun yerine, gün boyunca birden fazla kısa buzlama seansı yapabilirsiniz. Buz tutmalar arasında en az 15 dakika beklemek en iyisidir.

Ağrı kesici Ateş Düşürücü İlaçlar (İlk Haftadan Sonra)

Advil gibi non-steroid ağrı kesici ilaçlar ateş, ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. Fakat zamanlamanın doğru olması gerekiyor. Delme işleminden 24 saat önce ve delme işleminden sonraki 7 gün kullanmayın. Semptomları hafifletirken, delme işleminden hemen sonra alınırsa iyileşme süresini uzatabilir.

Delme işleminden sonraki ilk hafta boyunca, buz ve tuz veya papatya suyu ile ıslatarak daha iyi yapmış olursunuz.

Tuzlu Su Veya Papatya Suyu

Tuzlu veya papatya suyu uygulamak iki amaca birden hizmet eder. Birincisi, şişlik, kızarıklık ve ağrıyı hafifletir. İkincisi, enfekte piercingi temizlemeye yardımcı olur. Tuzlu su genellikle daha etkilidir, ancak hassas ciltler için papatya daha iyidir. Günde istediğiniz kadar papatya suyu ile bölgeyi ıslatabilirsiniz, ancak günde sadece 2 defa tuzlu su uygulamak tavsiye edilir.

Nasıl Hazırlanır :

1 bardak su kaynatın

Bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyin ve çözünene kadar karıştırın veya 1 hazır papatya çayı poşeti daldırın.

Pamuk pedi çözelti içine daldırıp 2 dakika boyunca enfeksiyona sürerek tuz emdirin.

Papatya emdirmek için solüsyona bir pamuk ped batırın veya çay poşetini kullanın ve soğuyana kadar enfeksiyona uygulayın.

Her ikisi için de sıcak su kullanmak isteyebilirsiniz, ancak pamuk pedini batırmadan önce cildinize zarar vermeyecek kadar ılımasını bekleyin.

Piercingi Temiz Tutmak

Temizlik, piercinglerinizin bakımı için en önemli hususlardan biridir . Kulak lobundaki piercinglerde tam iyileşmek için 6-8 hafta yeterliyken, kıkırdakta bu süre 4 aydan 1 yıla kadar çıkabilir. Bu süre boyunca uygun bakımları takip edin.

Piercing enfeksiyonu temizlemek için şu adımları izleyin:

 • Ellerinizi yıkayın
 • Piercingin her iki tarafını da tuzlu bir solüsyonla temizleyin (piercing bakım ürünleri tahrişi en aza indirir)
 • Piercingi yerinden çıkarmayın
 • Piercing iyileşene kadar günde iki kez tekrarlayın

Duşta yumuşak, kokusuz bir gliserinli sabundan da yararlanabilirsiniz. Saçınızı ve vücudunuzu yıkadıktan sonra kullanın, bu sabun şampuan kalıntılarını da temizleyecektir.

Enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, enfeksiyonu ve delik tam iyileşene kadar piercingi asla çıkarmayın. Piercingin çıkarılması içerideki enfeksiyonu kapar. Enfeksiyonlu bir piercingi çıkarmanız halinde, cilt sıvının akmasını engelleyerek de enfeksiyonun üstesinden gelebilir ancak bu bir apse veya daha ciddi bir enfeksiyona yol açabilir.

Ciddi bir enfeksiyon durumunda vakit kaybetmeden bir doktora danışın. Gerekirse antibakteriyel ilaç veya kremler reçete edebilirler. Önce sağlık!

Bize yaptırmak istediğiniz işlemi anlatın!

Dövme, Özel tasarım, Dövme kapatma veya Piercing işlemlerinin ücreti ve ne kadar sürede biteceğine dair bilgi verebiliriz.

Yeni dövmenizi yaptırmaya hazır mısınız?

Dövme stüdyomuz, Kadıköy Caferağa spor salonun tam karşısında bulunması kolay bir konumdadır. Dövme ve piercing görüşmesi için günün açık olduğumuz tüm saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Randevu almanıza gerek yoktur.


ADRES

Caferağa Mah. Sakız Sokak Park Palas Apartmanı,
No: 12 A Blok Daire: 3
Kadıköy/İSTANBUL

(Caferağa Spor Salonunun Karşısı)

HİZMETLERİMİZ

Dövme, Dövme kapatma, Piercing, Piercing Takıları ve Kalıcı Makyaj

STÜDYO AÇILIŞ SAATLERİ
7 GÜN / HAFTA

12:00 – 21:00

TELEFON

Tel: 0216 418 0085
Whatsapp: 0530 669 25 80


17 62.2 K

Piercing bölgesinin iltihaplanması nasıl anlaşılır?” için 17 yorum

 1. birisi :) 12 ay önce

  oldukça yararlı

 2. Beyza Ger 8 ay önce

  Kesinlikle önerebileceğim tek adres

 3. Cansu 7 ay önce

  Merhaba ben kıkırdak delimi yaptırdım 5 ay oldu ne bir ağrı ne bir hasasiyet var fakat bir şişlik var ön ve arka bölgede iltihap galiba bunu geçirmek için ne yapabilirim

 4. Zeynep 7 ay önce

  Ben kikirdagimi deldirdikten bir hafta sonra 3 gun ustune yattim ilk iki gun bir aci falan hissetmedim ama ucuncu gunden sonra acimaya basladi ve gecmedi bir akinti falan yok ama sisti ve dokunamiyorum bunu nasil gecirebilirim

 5. Sıla 7 ay önce

  Ben gobegımı deldirdim ve cok agrıyo egılemıuorum bu normalmı bide kızarmıs vazıyetye

 6. Gulin 3 ay önce

  Dilimi selfieli 2 ay oluyor basında hiç sorun yaşamadım ama 2 haftadır altında deliğin hemen üstü bile diyebilirim şişti et gibi oldu gargaraya devam etmem yeterli mi ne yapabilirim

  1. kadikoybodyart 3 ay önce

   Merhabalar Gülin hanım, deldirdiğiniz stüdyoyu ziyaret edin veya bizim stüdyomuzu ziyaret edin yakından görüp tedavi etmemiz gerekebilir. Gargara yapmaya devam edin piercinginiz ile alakalı olabilir bu durum.

 7. Sercan 2 ay önce

  Dimple Piercing yaptırdım iki ay önce ilk zamanlar iyiydi sonra tekrar yanağım sisti fucidin kullanarak gerdim ( yanlız iyileşirken Piercing in deliğine doğru et gibi sivilce gibi delik yerine birikti çok kötü duruyor hala krem kullanıyorum bi arkadaşımda göz kremi tramisin iyi gelir dedi yardım istiyorum o görüntü nasıl gidecek et Benin üstüne sanki deldirmişim gibi 😞

  1. kadikoybodyart 2 ay önce

   Selamlar, antibiyotik krem kullanın ve bölgeyi temiz tutun sabah sürdüğünüz kremin üzerine akşam tekrardan temizleyerek yeni krem sürün.

   Kadıköy ve çevresine yakınsanız stüdyomuzu ziyaret edin yakından görmemiz gerekmektedir net bir şey söyleyebilmem için.

 8. Mine 2 ay önce

  15 martta tragusu deldirdim 8 ay olmasına rağmen o bölgenin şişliği ve küçük baloncuk gibi çıkan şey hiç eksik olmuyo tatilde denize girince geçmişti o baloncuk ama şişlik hiç gitmiyor arkadaşımla aynı gün deldirdik onunki çok çabuk iyileşti. Ne yapabilirim bu şişlik ve çıkan baloncuk içi

  1. kadikoybodyart 2 ay önce

   Merhabalar Mine hanım, geçmiş olsun bazı ciltlerde böyle reaksiyonlar gözükebiliyor önerimiz küpeyi değiştirmeniz ve tabiki net bir şey söyleyebilmemiz için görmemiz gerekmektedir. Stüdyomuzu ziyaret ederseniz, size daha iyi yardımcı olabiliriz.

   Genelde bu tarz durumlarda piercing değiştirilmesi sorunu çözmektedir ve herhangi bir antibiyotik krem kullanmanız yeterli olacaktır.

   1. Mine 2 ay önce

    Farklı şehirde de oturuyorum o biraz sıkıntı 😅 piercing değiştirdim 10 gün falan oldu fakat kısa piercing yani kulağımda çok fazla oynamıyor kortizonlu antibiyotik krem kullan dediler fucicort inanın birçok kişiye gittim herkes başka bişey dedi para kazanmak için boşu boşuna satış yaptılar en son sizi buldum artık geçsin istiyorum 😔☺️

 9. Elif 3 hafta önce

  Merhaba ben tragus ve heliximi deldirdim ilk iki gun açıyordu biraz ama ikinci günün sonuda boğazım ve tragusuma yakın yanak bölgemde baskı ve şişme hissediyorum acaba enfeksiyon olabilir mi ama hiç kızarıklık vs yok sadece elledigimde aciyor

  1. kadikoybodyart 3 hafta önce

   Merhabalar Elif hanım, geçmiş olsun öncelikle.

   Size sağlıklı cevap verebilmem için bölgeyi görmemiz gerekmektedir fakat ilk 1 hafta bölgeye dokunulduğunda sızlama hissedilebilir. Dediğiniz gibi piercing çevresinde kızarıklık enfekte görünmüyorsa Kulak Burun Boğaz Polikinliğine bi danışmanızı öneririm veya yaptırdığınız piercing stüdyosu ile iletişime geçmenizi önerebilirim.